An analysis of children's picture books in Turkey from the perspective of humanistic conception of education
Türkiye'deki resimli çocuk kitaplarının insancıl eğitim anlayışı açısından bir incelemesi
- Tez No: 768710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yayımlanan çeşitli resimli çocuk kitaplarındaki söylem ve mesajları, insancıl eğitim anlayışı (İEA) çerçevesinde söylem analizi yöntemi kullanarak incelemiştir. Ayrıca bu çalışma, bu kitapların insan doğasındaki yaratıcılığa uygun bir zemin ve çevre sağlayıp sağlamadığını, yoksa itaat ve kontrole mi hizmet ettiğini araştırmıştır. Örneklemdeki 14 kitap, Türkiye'deki yayınevleri tarafından son 5 yılda en çok satan resimli çocuk kitaplarından oluşmaktadır. İEA'dan yola çıkılarak oluşturulan kriterler, resimli çocuk kitaplarının eleştirel bir şekilde analiz edilmesine temel oluşturdu ve böylece kitap listesinin üç kategoride sınıflandırmak mümkün oldu: insancıl, itaat odaklı ve belirsiz/arada. Bu çalışmada şu temel bulgulara ulaşılmıştır: Örneklemdeki 5 kitap (%35,7) İEA ile uyumlu olup, yaratıcılığa uygun bir zemin ve çevre sağlıyordu; 7 kitap (%50) İEA ile uyumlu değildi, aksine itaat ve kontrole hizmet ediyordu; 2 kitap (%14,3) belirsiz/arada kategorisindeydi, dolayısıyla İEA ile uyumlu öğeler içermekle birlikte itaat ve kontrol öğelerini de içeriyordu. Bu çalışmada, İEA'dan yola çıkılarak oluşturulan kriterler, çocuk kitaplarının eleştirel olarak tartışılmasına ve çocuk kitapları çalışmalarında kriterlerin geliştirilmesine bir temel oluşturabilir. Ayrıca bu çalışma, çocuk haklarına saygı duyan ve demokratik bir anlayışa inanan ebeveynler ve öğretmenler için de faydalı bir tartışma zemini sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the discourses and messages in various children's picture books published in Turkey within the framework of the humanistic conception of education (HCE), using discourse analysis method. Furthermore, this study investigated whether these books provide a proper ground and environment for creativity in human nature, or do they serve for obedience and control. The 14 books in the sample were the best-selling children's picture books in the last 5 years by publishing houses in Turkey. The criteria based on the HCE provided the basis for the critical analysis of children's picture books and thus it was possible to classify the booklist into three categories: humanistic, obedience-oriented and unclear/in-between. This study reached the following key findings: 5 books (35.7%) in the sample were compatible with the HCE and thus provided a proper ground and environment for creativity; 7 books (50%) were not compatible with the HCE, on the contrary, they served for obedience and control; 2 books (14.3%) were in the unclear/in-between category, therefore, while they contained elements that were compatible with the HCE, they also contained obedience and control elements. In this study, the criteria based on the HCE may provide a basis for the critical discussion of children's books and the development of the criteria in children's books studies. This study may also offer a useful discussion ground for parents and teachers who respect children's rights and believe in a democratic understanding.