Pozitif psikolojik sermeyenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Banka çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of positive psychological capital on organizational commitment: A research on bank employees
  1. Tez No: 768771
  2. Yazar: AHU MERVE ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Pozitif psikolojik sermaye ile alt boyutlarını olan iyimserlik, umut, öz-yeterlilik ve psikolojik dayanıklılık kavramları son zamanlardaki örgütsel davranış çalışmalarında sıklıkla inceleme konusu yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda pozitif psikolojik sermayenin, işe adanmışlık, örgütsel vatandaşlık davranışları ve iş tatmini gibi örgütlerde arzu edilen tutum ve davranışlarla pozitif ilişkili olduğu gösteren bulgulara ulaşılmıştır. Pozitif psikolojik sermeyenin örgütlerde yarattığı olumlu sonuçlardan biri de örgütsel bağlılıktır. Örgütsel bağlılığın, gerek örgütlerin rekabet gücünü koruyabilmesinde, gerekse ülke ekonomilerinin büyümesinde önemli bir kaynak olarak kabul edilen beşeri sermayenin doğru bir şekilde değerlendirilmesindeki ön koşullardan biri olduğu söylenebilir. Örgüte olan bağlılığı yüksek çalışanlar örgütlerinin amaçlarını ve değerlerini paylaşma ve örgütleri için fedakarlık gösterme konusunda güçlü bir isteğe sahiplerdir. Bu güçlü isteği çalışanların büyük kısmında oluşturmada etkili olabilecek enstrümanlardan birinin de çalışanların sahip oldukları pozitif psikolojik sermaye olduğu düşünülebilir. Bu çalışmanın amacı, pozitif psikolojik sermaye alt boyutları olan psikolojik dayanıklılık, iyimserlik, öz-yeterlilik ve umut düzeylerinin örgütsel bağlılığın alt boyutlarından duygusal, devamlılık ve normatif bağlılık üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, özel bir bankada görevli 226 katılımcıdan oluşan bir örneklemden anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler üzerinde birtakım istatistiki analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, pozitif psikolojik sermayenin iyimserlik alt boyutunun örgütsel bağlılığın tüm boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Başka bir deyişle, çalışanların iyimser tutumlarındaki artışın, örgütlerine karşı duygusal, devamlılık ve normatif bağlılıklarını artırdığı gözlemlenmiştir. Katılımcıların öz-yeterlilik düzeylerindeki artış onların duygusal ve devamlılık bağlılığını artırırken, psikolojik dayanıklılık düzeylerindeki artışın normatif bağlılığı azaltıcı etkisinin olduğu görülmüştür. Öte yandan umut alt boyutunun ise örgütsel bağlılığın hiçbir alt boyutu üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of positive psychological capital and its sub-dimensions of optimism, hope, self-efficacy and resilience have been frequently examined in organizational behavior studies in recent years. Studies have shown that positive psychological capital is positively associated with desirable attitudes and behaviors in organizations such as job engagement, organizational citizenship behaviors, and job satisfaction. One of the positive results of positive psychological capital in organizations is organizational commitment. It can be said that organizational commitment is one of the prerequisites for the correct evaluation of human capital, which is accepted as an important resource for organizations to maintain their competitiveness and for the growth of national economies. Employees with high organizational commitment have a strong desire to share the goals and values of their organizations and to make sacrifices for their organizations. It can be thought that one of the instruments that can be effective in creating this strong desire in the majority of employees is the positive psychological capital of the employees. The study aimed to investigate the effects of resilience, optimism, self-efficacy and hope levels, which are positive psychological capital sub-dimensions, on affective, continuance and normative commitment, which are sub-dimensions of organizational commitment. For this purpose, some statistical analyzes were made on the data obtained by using the survey technique from a sample of 226 people working in a private bank. As a result of the analysis, it was determined that the optimism sub-dimension of positive psychological capital had a positive and significant effect on all dimensions of organizational commitment. In other words, it has been observed that the increase in the optimistic attitudes of the employees increases their emotional, continuity and normative commitment to their organizations. While the increase in the self-efficacy levels of the participants increased their emotional and continuance commitment, it was seen that the increase in the psychological resilience levels had a decreasing effect on the normative commitment. On the other hand, it was determined that the hope sub-dimension did not have a significant effect on any sub-dimension of organizational commitment.