Krizlerin turizm arzına etkisi: Covıd-19 pandemisi ve Sultanahmet örneği
Impact of crises on tourism supply: Covid-19 pandemic and Sultanahmet example
  1. Tez No: 768903
  2. Yazar: BARIŞ KIRCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEL ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dünya genelinde etkili olan ve insanların yaşam tarzlarını dahi değiştirmesini sağlayan COVID-19 pandemisinin turizm arzı faktörleri üzerinde yapmış olduğu değişimi tespit etmek ve bu durumu önemli bir turizm merkezi olan Sultanahmet'te (İstanbul) değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Sultanahmet'te bulunan turizm işletmelerinin çalışanları (yönetici, işletme sahibi, personel vb.) oluşturmuştur. 27 Mayıs- 7 Haziran 2021 tarihleri arasında araştırmaya katılma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 26 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Pandemi nedeniyle örneklem sayısının arttırılması mümkün olmamıştır. Araştırmada sosyo-demografik bilgi formu, ucu açık görüşme soruları kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda COVID-19 pandemisi ve daha önceki krizlerin işletmeleri olumsuz yönde etkileyerek işletmelerin kapatılmasına neden olduğu ve turizm yatırım düşüncesini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Genel olarak kriz kavramının turizmin duyarlı yapısı nedeni ile negatif bir etki yarattığı, ancak COVID-19 pandemisinin insan hayatını tehdit etmesinden dolayı daha yüksek bir duyarlılık oluşturarak turizmi büyük bir kriz dönemine soktuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the change made on tourism supply factors by the COVID-19 pandemic, which is effective throughout the world and allows people to even change their lifestyles, and to evaluate this situation in Sultanahmet (Istanbul), an important tourism center. The sample of the research consisted of the employees (manager, business owner, personnel, etc.) of the tourism enterprises in Sultanahmet. Between May 27 and June 7, 2021, 26 participants who meet the criteria to participate in the research and voluntarily agree to participate in the research constitute the sample of the research. It was not possible to increase the number of samples due to the pandemic. Socio-demographic information form and open-ended interview questions were used in the study. As a result of the interviews, it was determined that the COVID-19 pandemic and previous crises had a negative impact on businesses, causing businesses to be closed and negatively affecting tourism investment thinking. In general, it has been concluded that the concept of crisis has a negative effect due to the sensitive nature of tourism, but because the COVID-19 pandemic threatens human life, it creates a higher sensitivity and puts tourism in a great crisis period.