İnme sonrası iletişim çıktıları ölçeği'nin (Communication outcome after stroke scale -COAST) ve inme sonrası iletişim çıktıları-bakım veren ölçeği'nin (Carer communication outcome after stroke scale -carer COAST) Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of the validity and reliability of the Turkish version of the communication outcome after stroke scale (COAST) and carer communication outcome after stroke scale ( CARER COAST)
  1. Tez No: 768944
  2. Yazar: MELİKE URAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Afazide güncel değerlendirme yaklaşımları, eksiklik temelli değerlendirmelerin yanında fonksiyonel yaklaşımları da önermektedir. Afazili bireyin fonksiyonel iletişim becerileri ve yaşam kalitesini değerlendiren öz değerlendirme ölçekleri bu kapsamda önem taşımaktadır. Ayrıca bakım veren görüşlerinin alınması bütüncül değerlendirme için gereklidir. Bu doğrultuda çalışma (Communication Outcome after Stroke Scale-COAST) ve (Carer Communication Outcome after Stroke Scale-Carer COAST) ölçeklerinin Türkçeye geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesini hedeflemiştir. Çalışmaya 101 afazili birey ve 101 bakım veren dahil edilmiştir. Çalışmamızda yapı, kapsam ve ölçüt geçerliği; iç tutarlık ve test-tekrar test güvenirliği incelenmiştir. Ölçüt geçerliği için SAQOL-39-TR ölçeği kullanılmıştır. COAST-Türkçe (COAST-TR) ve CARER COAST-Türkçe (COAST- TR-BV) için Cronbach Alfa değeri 0.898, 0.883 olarak, test-tekrar test güvenirliğinde elde edilen değerler ise 0.948, 0.949 olarak bulunmuştur. COAST-TR ve COAST-TR- BV için ortalama madde toplam korelasyonları 0.594, 0.566 şeklinde yeterli düzeyde bulunmuştur. COAST-TR ve SAQOL-39-TR arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Ayrıca COAST-TR ve COAST-TR-BV ölçeğinden alınan puanlar arasında orta ve yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Bunun yanında farklı afazi şiddet gruplarında ve tutuk- tutuk olmayan afazili gruplar arasında birey ve bakım veren ölçeklerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar meydana gelmiştir. Yapılan analizler sonrasında COAST-TR ve COAST-TR-BV ölçeklerinin Türkçe için geçerli ve güvenilir olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current assessment approaches in aphasia recommend functional approaches as well as impairment-based assessments. In this context, self- assessment scales that evaluate the functional communication skills and quality of life of aphasic individuals are of critical importance. Additionally, taking the opinions of caregivers is necessary for conducting a holistic evaluation. To this end, our work (Communication Outcomes after Stroke Scale -COAST) and (Carer Communication Outcomes after Stroke Scale -Carer COAST) aimed to examine the validity and reliability of these scales in Turkish. One hundred and one aphasic individuals and caregivers were included in the study. In our study, construct, content and criterion validity; internal consistency and test-retest reliability were examined. SAQOL-39-TR scale was used for criterion validity. Cronbach's Alpha values for COAST-Turkish (COAST-TR) and CARER COAST-Turkish (COAST-TR-BV) were found to be 0.898, 0.883, and the values for test-retest reliability were found to be 0.948, 0.949. The average item-total correlations for COAST-TR and COAST-TR-BV were found to be sufficient as 0.594, 0.566. A moderate positive correlation was found between COAST-TR and SAQOL-39-TR. Additionally, moderate and high correlations were found between the scores obtained from the COAST -TR and COAST-TR-BV scales. Furthermore, there were statistically significant differences between groups in the individual and caregiver scales between different aphasia severity groups and fluent/non-fluent groups. Moreover, COAST-TR and COAST-TR-BV scales were proven to be valid and reliable in Turkish.