Farklı yüzey işlemleri uygulanan lityum disilikat seramiklerin tamir materyaline bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the shear bond strength between repair material and lithium disilicate ceramics subjected to different surface treatments
  1. Tez No: 962977
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey işlemleri uygulanan lityum disilikat seramiklerin tamir materyaline makaslama bağlanma dayanımını değerlendirmektir. Bu kapsamda üç farklı CAD-CAM lityum disilikat seramiği olan GC Initial LiSi (GC), CEREC Tessera (CEREC), IPS e.max CAD (EMAX) kullanılarak toplam 180 örnek hazırlandı. Tüm örneklere termal siklus uygulandı. Örnekler frezle pürüzlendirme, alüminyum oksit ile kumlama ve %5 hidroflorik asitle pürüzlendirme olmak üzere üç farklı yüzey işlemine tabi tutuldu. Yüzey pürüzlülükleri ölçüldü ve tamir kompoziti uygulandı. Örneklerin yarısı ilave olarak termal yaşlandırmaya maruz bırakıldı. Lityum disilikat örnekler ve tamir kompoziti arasındaki makaslama bağlanma dayanımı test edildi. Farklı lityum disilikat seramikler ve yüzey işlemlerinin Ra ölçüm değeri üzerindeki etkisi iki yönlü faktöriyel ANOVA ile, farklı lityum disilikat seramikler, yüzey işlemleri ve yaşlandırma uygulanma durumunun makaslama bağlanma dayanım üzerindeki etkisi üç yönlü faktöriyel ANOVA ile incelendi. Yüzey pürüzlülüğü (Ra) en yüksek kumlama grubunda, makaslama bağlanma dayanımı ise yaşlandırılmayan GC seramiğinde HF asidi uygulanan grupta ölçüldü. En düşük bağlanma dayanımı, frez ile pürüzlendirilen ve yaşlandırılan EMAX seramikte görüldü. Yaşlandırmanın, bağlanma dayanımını tüm gruplarda belirgin şekilde azalttığı saptandı. Başarısızlık tipleri seramik türü, yüzey işlemi ve yaşlandırma durumuna göre farklılık gösterdi. Yaşlandırma sonrası adeziv kırık oranlarında genel bir artış gözlendi; ancak EMAX seramikte HF uygulamasını takiben yaşlandırma sonrasında karma tip kırıklar daha baskın hale geldi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the shear bond strength between repair composite and lithium disilicate ceramics subjected to different surface treatments. For this purpose, a total of 180 specimens were prepared using three different CAD-CAM lithium disilicate ceramics: GC Initial LiSi (GC), CEREC Tessera (CEREC), and IPS e.max CAD (EMAX). All specimens underwent thermal cycling. They were divided into three surface treatment groups: surface roughening with a diamond bur, sandblasting with aluminum oxide particles, and etching with 5% hydrofluoric acid. Surface roughness (Ra) was measured, and repair composite was applied. Half of the specimens were additionally subjected to thermal aging. Shear bond strength between the lithium disilicate ceramics and the repair composite was tested. The effects of ceramic type and surface treatment on Ra values were analyzed using two-way factorial ANOVA, while the effects of ceramic type, surface treatment, and aging on shear bond strength were evaluated using three-way factorial ANOVA. Surface roughness was highest in the sandblasted group, while the highest shear bond strength was observed in the non-aged GC group treated with hydrofluoric acid. The lowest bond strength was found in the aged EMAX specimens treated with a diamond bur. Aging significantly reduced bond strength across all groups. Failure modes varied depending on the ceramic type, surface treatment, and aging condition. A general increase in adhesive failure rates was observed after aging. However, in the EMAX group, mixed failures became predominant after hydrofluoric acid treatment followed by aging.