Müziksel işitme okuma ve yazma araştırmalarının incelenmesi: Bir sistematik derleme çalışması
Analysis of musical hearing, reading and writing studies: A systematic review
  1. Tez No: 769677
  2. Yazar: TÜRKÜCAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde gerek disiplinler arası gerekse sadece müzik eğitimi alanında birçok derleme çalışması yapılmış olmakla beraber,“müziksel işitme eğitimi”ni esas alan sistematik derleme ve içerik analizi çalışmaları yok denecek kadar azdır. Bu yöntemle yapılacak olan araştırmaların artması ve zaman aralıklarıyla güncel olarak literatüre sunulmasının, farklı açılardan literatüre hakim olan araştırmacılar sayesinde alandaki birçok noktaya ışık tutabileceğine inanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı; müziksel işitme okuma ve yazma (MİOY) eğitimini ele alan araştırmaların kapsamlı bir şekilde incelenerek, MİOY eğitiminin mevcut durumunu artı eksileri ve kronik problemlerle beraber ortaya koymaktır. Araştırmada, belirli bir probleme yönelik verileri kriterler dahilinde inceleyip sentezleyebilmek adına“sistematik derleme”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, MİOY ile ilgili lisanüstü tez ve makaleler (n=143) oluşturmaktadır. Araştırmaların veri kaynaklarını ise, belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda“Google Scholar”ve“YÖK Tez Merkezi”veri tabanları oluşturmuştur. Veri tabanları dahilinde tespit edilen çalışamalardaki makaleler (tezden makaleye dönüştürülenler hariç) alt problemlere veri oluşturabilme durumu, sayıları ve kategorize edilebilme durumlarının göz önünde bulundurulması sonucunda kapsam dışı (n=34) bırakılarak örneklem grubunda değerlendirilmemiştir. Geriye kalan 109 lisansüstü tez, çeşitli dahil etme/dışlama kriterleri ve PRISMA protokolündeki adımlar doğrultusunda 54 çalışmaya indirgenerek bu çalışmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Örneklem grubundaki çalışmalar kriterlere göre düzenlenip sınıflandırılmış,“içerik analizi”ve“betimsel analiz”yöntemleri beraber kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda; MİOY alanındaki çalışmaların yirmi yıllık bir süre göz önünde bulundurulduğunda görece az olduğu, dikte uygulamaları ve teknolojik uygulamalara yönelik materyallerin incelenmediği, psikomotor becerilerin ise tam olarak ölçülemediği ancak çeşitli ölçek ve işitme testlerinin alanyazına kazandırıldığı belirlenmiştir. Bunların yanında dersin diğer çalgı dersleri ile ilişkisinin kuvvetlendirilmesi, öğrenci tutumlarının ise olumsuz olduğu durumlar belirlenerek buna yönelik bir öğretim programı oluşturulması gerektiği, derse yönelik birçok kronik problemin devam ettiği fakat bu problemlerin bazı alt boyutlar özelinde giderek azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Müziksel İşitme, Müziksel Okuma, Müziksel Yazma, Sistematik Derleme, Müzik Eğitimi
Özet (Çeviri)
Even though many compliation studies have been conducted in our country, both interdisciplinary music education was neccessary and just in the place of the music education, systematic complication and all content analysis which were based on“music hearing education”is almost nonexistent. It is believed that the increase in the search will be conducted with this method and presentation of the resources can keep the light on many points thanks to researchers who have mastered them from the different perspectives. The aim of musical hearing, reading and writing (MIOY) of research in education is examinate in a comprehensive manner, the current status of education MIOY has minus vs plus and addition, there are chronic problems with extra reveals. In this search, the“systematic review”method was used to analyze and synthesize the data for a specific problem within that criteria. The research consists of postgraduated dissertations and articles on MIOY ( n=143). As for the data sources of the researchers, such as;“Google Scholar”and“YÖK Thesis Center”databases have been created in accordance with the determined keywords. As a result of considering the ability of creation of data on subproblems, their number and ability is the categorize articles in studies identified in databases (with the exception of those provided from thesis to article), the scope has been reduced (n=34) and the sample group has been created. The remaining 109 graduate thesis were reduced to 54 studies in accordance with various inclusion criteria and the steps in the PRISMA protocol to form the joint group of this study. The studies in sample group were organized according to the criteria and classified, and the“content analysis”and“descriptive analysis”methods were used together. According to results it was determined that the dictation practices and materials for technological applications were not studied in the field of MIOY, and psychomotor weren't fully developed, but various phenomena and hearing tests were introduced into the field. In addition to these, strengthening of relations with other instrument lessons, student attitudes, situations with which are negative should be created for the determining cirriculum fort he course when some of the problems and also many chronic problems. Persist totally sub-dimension that is weakening the case is concluded. KEYWORDS: Musical Hearing, Musical Reading, Musical Writing, Systematic Review, Music Education