Güney Avrupa refah modelinde bakım ve kadın göçmenler
Care and women migrants in Southern European welfare model
- Tez No: 770766
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜLÇİN BEKEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Artan yaşlı nüfus ve değişen toplumsal cinsiyet kalıpları ile birlikte refah sistemlerinin bakım konusuna yaklaşımı da değişmektedir. Türkiye, dâhil olduğu Güney Avrupa refah sistemi nedeniyle devlet-piyasa-aile içinde ele alınan bakım hizmetinde öncelikli olarak aileyi ön plana çıkarmaktadır. Bakım konusunda devletin üstlenmesi gereken sorumlulukları, değişen göç süreciyle birlikte daha ucuza bir şekilde kadın göçmenler sunmaktadır. Kadın göçmenler konusu; Türkiye, İspanya, İtalya ve Yunanistan Güney Avrupa refah rejimi içinde ele alınarak, toplumsal cinsiyetlendirilmiş bakım hizmeti özelinde değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, ülkelerin doğum ve doğurganlık oranları, nüfus artış hızları, yaşlı nüfus oranı ve ülkelerde bulunan göçmen stoğu verileri ele alınmaktadır. Devletlerin sosyal refahı sağlama konusunda maliyetleri en aza indirme arzusunun, göçmen kadınları sosyal refahın sağlayıcıları haline getirdiği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The approach to care for welfare systems has been changing by the reality of growing aging population and changing gender patterns. Turkey primarily emphasizes the family in the care that is covered in the state-market-family system because of its South European welfare system. The responsibility of the state for care is less expensive by the existence of gendered migration process. In this study, the issue of female immigrants is analyzed in the Southern European welfare regime, Turkey, Spain, Italy and Greece, and it is evaluated on the ground of gender-based care. Within this framework, the birth and fertility rates of countries, population growth rates, old age population rate and migrant stock data in countries are examined. It is observed that the desire of governments to minimize costs in providing social welfare makes migrant women providers of social welfare.