Bankacılık sektöründe çalışan yöneticilerin liderlik davranışlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi: Ağrı ili örneği
The effect of the leadership behaviors of the managers working in the banking sector on the job satisfaction of the employees: The case of Ağrı
- Tez No: 771104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı Ağrı ilinde, bankacılık sektöründe çalışan yöneticilerin liderlik davranışlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Nicel araştırma yöntemi içerisinde yer alan tarama modeli çerçevesinde tasarlanan araştırmanın örneklemini Ağrı ilinde yer alan kamu bankalarının ve özel bankaların 130 çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmanının oluşturduğu kişisel bilgi formu, iş tatmin ölçeği ve liderlik tarzları belirleme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verilerine yönelik sorulara frekans analiz uygulanmış, verilerin dağılımı“n”ve“%”olarak tablolarda sunulmuştur. Sonrasında, araştırmada kullanılan İş Tatmini ve Liderlik Davranışı ölçeklerine ait ifadelerin ortalama ve standart sapmaları değerlendirilmiştir. Kullanılan ölçeklerin güvenirliği; Cronbach's Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. İş Tatmini ve Liderlik Davranışı ölçeklerinin demografik verilere göre farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada toplanan verilerin analiz edilebilmesi için, IBM SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre iş tatmini ve liderlik davranışları arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effect of leadership behaviors of managers working in the banking sector on job satisfaction of employees in the province of Ağrı. The sample of the research, which was designed within the framework of the screening model included in the quantitative research method, consists of 130 employees of public and private banks located in the province of Ağrı. The personal information form, job satisfaction scale and leadership styles determination scale created by the research were used as data collection tools in the research. Frequency analysis was applied to the questions about the demographic data of the participants in the study, and the distribution of the data was presented in tables as“n”and“%”. After that, the mean and standard deviations of the expressions belonging to the Job Satisfaction and Leadership Behavior scales used in the research were evaluated. The reliability of the scales used was evaluated with Cronbach's Alpha coefficient. Whether the Job Satisfaction and Leadership Behavior scales differ according to demographic data was analyzed with significance tests. In order to analyze the data collected in the research, IBM SPSS 26 package program was used. According to the results of the research, a positive relationship was found between job satisfaction and leadership Deci-sions