İnternette yer alan tüketici yorumlarının satın almaya etkisi
The effect of online consumer reviews on purchasing
- Tez No: 772257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL DEMİRKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gerçekleştirilmiş olan çalışmada internette yer alan tüketici yorumlarının satın almaya etkisinin incelenmesi için elektronik ağızdan ağıza iletişimin satın alma niyetine etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında elektronik ağızdan ağıza iletişim üç faktör ile ölçülmüştür. Söz konusu boyutlar güvenilirlik, nitelik ve nicelik olmuştur. Satın alma niyeti ise tek boyuta sahiptir. Çalışmada ayrıca, elektronik ağızdan ağıza iletişim boyutlarının satın alma niyetine etkisinde çeşitli değişkenlerin düzenleyici rolüne bakılmıştır. Tekirdağ'da gerçekleştirilen araştırmanın anakütlesini internetten alışveriş yapan tüketiciler oluştururken, örneklem grubunda ise 384 katılımcı yer almıştır. Kolayda örnekleme ile oluşturulan örneklem grubundan veri toplanırken anket tekniği tercih edilmiştir. Katılımcılardan toplanan veriler ise bilgisayar ortamında kaydedilmiştir. Toplanan veriler doğrultusunda tanımlayıcı istatistiklere bakılmıştır ve sonrasında da faktör analizi, güvenirlik testi, normallik testi, t-testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizi neticesinde, hem nitelik boyutunun hem de nicelik boyutunun satın alma niyeti ile orta düzeyde pozitif bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Regresyon analizi ile bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisine bakıldığında ise nicelik ve nitelik boyutlarının satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu görülürken, güvenilirlik boyutunun ise modeli açıklamada önem taşımadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda ayrıca, nicelik boyutunun satın alma niyetine etkisinde yaş aralığı, alışveriş için ağırlıklı olarak tercih edilen mecra ve internetten aylık alışveriş sıklığının düzenleyici role sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of electronic word of mouth on purchase intention was researched in order to research the effect of online consumer reviews on purchasing. Within the scope of the study, electronic word of mouth was measured with three factors. These factors were credibility, quality and quantity. Purchasing intention has only one factor. The study also examined the moderator role of various variables in the effect of electronic word of mouth factors on purchase intention. The population of the research conducted in Tekirdağ consisted of consumers who shopped online. 384 participants were included in the sample group with convenience sampling method. Data collected by survey technique and the data were recorded in the computer. Then descriptive statistics, factor analysis, reliability test, normality test, t-test, correlation analysis and regression anaylsis were applied. As a result of the correlation analysis, it was seen that both the qualitative and quantitative factors have a moderate and positive relationship with purchase intention. When the effect of the independent variables on the dependent variable is examined by regression analysis, it is seen that the quantitative and qualitative factors have an effect on the purchase intention. But it is seen that credilibity factor is not important in explaining the model. As a result of the research, it was also seen that the most preferred platform for shopping, monthly shopping frequency from the internet and age range have a moderator role in the effect of the quantity factor on purchase intention.