Görsel iletişim tasarımında sinemagrafların önemi ve bir uygulama örneği
The importance of cinemagraphs in visual communication design and an application example
  1. Tez No: 773867
  2. Yazar: OZAN GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Teknolojik gelişmeler, bilgisayarlar, sinema, film, fotoğraf ve onlardan önce resim ve çizim, insanların dünyayı görme ve algılama biçimlerini değiştirmiştir. Farklı alanlarda yeni yöntemlerin oluşturulması, sayısal iletişim teknolojilerinin kullanım alanlarının da genişlemesiyle beraber, fotoğrafın ve video formatlarının da bu değişimlerden biçim, içerik ve teknik açıdan etkilenmesine neden olmuştur. Günümüzde oldukça geniş bir alanı çevreleyen görsel iletişim tasarımı ve uygulama alanları, disiplinlerarası dinamik bir yapıya dönüşmektedir. Dolaylı olarak tasarım ve tasarım eğitimi de teknolojinin dönüştürdüğü reklam ve iletişim araçları ile uyumlu olarak sürekli güncellenmektedir. Sinemagraf tekniği ile üretilmiş hareketli görüntülerin iletişim sanatlarında güçlü görsel bir dil ve söylem yaratmada oldukça etkili olduğu görülmektedir. Farklı dijital mecralarda, marka ve ürünlerinin tanıtımlarında, sanatçılar tarafından çeşitli kavramlar aracılığıyla estetik bir dilin oluşturulmasında sıklıkla kullanılan sinemagrafların, hareketli görüntünün güncel bir tekniği olduğu bu çalışma sonucunda saptanmıştır. Görsel iletişim tasarımında sinemagrafların ve öneminin anlatıldığı bu çalışma kapsamında toplam 15 farklı sinemagraf çalışması üretilmiştir. Burdur ilinin coğrafi konumu, doğal güzellikleri, antik kentlerinin vurgulandığı 10 farklı sinemagraf uygun bir görsel dil ile dijital mecralarda şehrin tanıtımına katkı sunması için uygulama çalışması olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, photography, film, cinema and computers are constantly changing the way people see and perceive the world. The creation of new methods in different fields, along with the expansion of the usage areas of digital communication technologies, caused the photograph and video formats to be affected by these changes in terms of form, content and technique. Visual communication design and application areas, which surround a very wide area today, are turning into an interdisciplinary dynamic structure. Indirectly, design and design education is constantly updated in line with the advertising and communication tools transformed by technology. It is seen that the motion picture produced with the cinemagraph technique are quite effective in creating a strong visual language and discourse in communication arts. As a result of this study, it has been determined that cinemagraphs, which are frequently used in different digital media, in the promotion of brands and products, and in the creation of an aesthetic language by artists through various concepts, are a current technique of motion picture. Within the scope of this study, in which cinemagraphs and their importance in visual communication design are explained, a total of 15 different cinemagraph works were produced. 10 different cinemagraph emphasizing the geographical location, natural beauties and ancient cities of Burdur province have been prepared as an application study in order to contribute to the promotion of the city in digital channels with an appropriate visual language.