Covıd-19 pandemi sürecinin Yalova'daki KOBİ'lere etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of the Covid-19 pandemic process on SMEs in Yalova
- Tez No: 773968
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
COVID-19 pandemisinin 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmasıyla beraber, dünya genelindeki etkisi günümüze kadar sürmüştür. Pandemi, sosyal ve ekonomik anlamda birçok olumsuz sonuçlara neden olmuştur. Bu çalışmada COVID-19 pandemisinin KOBİ'ler üzerine olan etkisi bilimsel raporlar ve yapılan saha çalışmaları doğrultusunda incelenmektedir. Pandeminin sektörlere olan etkisi, Yalova İli özelinde etkilenen sektör yöneticileri ile yapılacak mülakat sonucunda incelenip, ortaya konulmuştur. Bu kapsamda yapılan mülakat sonucunda pandeminin KOBİ'lere olan etkisi, sektörel ve istihdam bağlamında değerlendirilmiştir. Bu araştırma ile beraber KOBİ'lerde meydana gelen olumsuz etkiler belirtilmiş ve alınması gereken önlemlere değinilmiştir. Araştırma sonucunda COVID-19 pandemisinin KOBİ'lere istihdam ve iş kaybı konularındaki etkilerine ulaşılmıştır. Sektörel olarak farklılık göstermekle birlikte birçok KOBİ'nin pandemiden olumsuz etkilendiği ancak bazı KOBİ'lerin ise bu durumu fırsata çevirerek yatırımlarını arttırdığı, ayrıca uzaktan çalışma ve kısa süreli çalışma gibi yöntemlerin KOBİ'ler tarafından aktif olarak kullanılmaya başlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the COVID-19 pandemic in Wuhan, China in 2019, its impact around the world has continued to this day. The pandemic has caused many negative consequences in social and economic terms. In this study, the impact of the COVID-19 pandemic on SMEs is examined in line with scientific reports and field studies. The effect of the pandemic on the sectors was examined and revealed as a result of the interviews with the affected sector managers in Yalova Province. As a result of the interview made in this context, the impact of the pandemic on SMEs was evaluated in the context of sectoral and employment. With this research, the negative effects that occur in SMEs are stated and the precautions to be taken are mentioned. As a result of the research, the effects of the COVID-19 pandemic on employment and job loss on SMEs were reached. It has been observed that many SMEs have been adversely affected by the pandemic, although it differs by sector, but some SMEs have increased their investments by turning this situation into an opportunity, and methods such as remote working and short-term working have been actively used by SMEs.