Geçmişten günümüze ekonomik istihbarat olgusu ve Türkiye
Economic intelligence facts from past to present and Turkey
  1. Tez No: 774122
  2. Yazar: ÖMER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşmeyle birlikte ülkeler arasında etkileşim en üst seviyeye gelmiş durumdadır. Ülkeler kendilerine dost- düşman ülke gözetmeksizin birbirlerini çıkarları doğrultusunda takip etme ve takip ettiği ülkeler hakkında bilgi toplama yoluna başvurmaktadır. Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmesi sebebiyle bilgiye erişim imkanı daha kolay olmaktadır. Her türlü yolla elde edilen bilginin doğru yöntemle analiz edilmesi de büyük önem arz etmektedir. Bilgiyi toplama toplanan bilgiyi analiz etme faaliyetlerinin en önemli nedenlerinden biride ekonomik çıkar ve ekonomik amaçlardır. Ekonomi ülkelerin temel yapı taşlarından biridir. Ülkelerin ticari faaliyetlerinden askeri faaliyetlerine varıncaya kadar birçok alanı etkileyebilmektedir. Ekonomisi güçlü olan ülke Dünya genelinde söz sahibi olabilmektedir. Ülkelerin kalkınması gelişmesi ve büyümesi küresel dünyada 'Güçlü ülke' olarak yer edinmesinde ekonomisin güçlü olmasının payı büyüktür. Ekonominin bu denli önemli olduğu günümüzde 'ekonomik bilgi edinmenin en önemli araçlarından biride Ekonomik istihbarattır. Türkiye, gelişmekte olan ülke sıfatıyla birlikte birçok alanda gelişime açık ve aynı zamanda gelişime ihtiyaç duyan ülke konumundadır. Ekonomik istihbarat olgusu da bu alanlardan biri olup Türkiye'nin hem bugünü hem de geleceği adına büyük önem taşımaktadır. Bu konunun ele alındığı çalışmada ekonomik istihbarat olgusuna genel bir bakışta bulunmanın yanı sıra Türkiye için önemine ve uygulanabilir bir model önerisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, the interaction between the countries has reached the highest level. Countries resort to following each other in line with their interests and collecting information about the countries they follow, regardless of their friend or foe country. Especially today, due to the development of technology, access to information is easier. Analyzing the information with the right method is also of great importance. One of the most important reasons for the activities of collecting information and analyzing the collected information is economic interests and economic purposes. Economy is one of the basic building blocks of countries. It can affect many areas from commercial activities of countries to military activities. The country, which is the most important country in the world, can have a say in the world. The fact that the economy is strong has a great role in the development, development and growth of countries as a 'strong country' in the global world. One of the most important tools of listening is Economic intelligence. Turkey, as a developing country, is open to development in many areas and at the same time, it is a country in need of development. The phenomenon of economic intelligence is one of these areas and it is of great importance for Turkey's present and future. In this study, in which this subject is discussed, besides giving an overview of the phenomenon of economic intelligence, its importance for Turkey and a feasible model proposal are included.