Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran ergenlerde şiddete yönelik tutumların ailedeki koruyucu etkenler açısından incelenmesi
An investigation of attitudes towards violence in adolescents applying to child and adolescent psychiatry outpatient clinics in terms of protective factors in the family
- Tez No: 774875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAY FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran ergenlerin şiddete yönelik tutumlarının onlara bakmakla yükümlü olan ailelerindeki koruyucu etkenler açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Doktor Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine onlara bakmakla yükümlü olan aile bireylerinden biri ile başvuran 11-18 yaş aralığındaki 380 ergen birey ve aile bireyleri ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı nitelikte yapılan bu çalışmada, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran ergenlerin şiddete yönelik tutumlarını belirleyebilmek için; Çetin (2011) tarafından geliştirilen“Ergenler için Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği”, ailelerdeki koruyucu etkenleri belirleyebilmek için; Danışman ve Köksal (2011) tarafından geliştirilen“Ailedeki Koruyucu Etkenler Ölçeği”ve bağımsız değişkenlerle ilgili ergenler ve onlara bakmakla yükümlü olan aile bireyleri için“Sosyodemografik Veri Formu”kullanılmıştır. Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran ergenler ve onlara bakmakla yükümlü olan aile bireylerden haftanın uygun günlerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the attitudes of adolescents who applied to the child and adolescent mental health and diseases polyclinic towards violence in terms of protective factors in their families who are responsible for taking care of them. The study was carried out with 380 adolescent individuals and family members between the ages of 11-18 who applied to Doctor Ekrem Tok Mental Health Hospital Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic with one of their family members responsible for their care. In this descriptive study, in order to determine the attitudes of adolescents who applied to the child and adolescent mental health and diseases polyclinic towards violence;“Adolescent Attitudes Towards Violence Scale”developed by Çetin (2011) in order to determine the protective factors in families; The“Scale of Protective Factors in the Family”developed by Consultant and Köksal (2011) and the“Sociodemographic Data Form”for adolescents and their family members who are responsible for taking care of them were used. Data were collected by face-to-face interviews on appropriate days of the week from adolescents who applied to the child and adolescent mental health and diseases polyclinic and their family members responsible for their care.