Metastatik meme kanserli hastalarda İV zoledronik asit tedavisinin etkinliğinin izole kemik metastazlı hastalar ile kemik ve visseral organ metastazlı hastalarda karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of IV zoledronic acid treatment in patients with metastatic breast cancer patients with isolated bone metastases and patients with bone and visceral organ metastases
- Tez No: 774893
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MİRAÇ BİNNAZ DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: İv zoledronik asit kemik dokulara sekestre olmakta ve kemik morbiditeleri engelleyerek sağ kalım üzerine olumlu etki yapmaktadır. Çalışmamızda iv zoledronik asitin izole kemik metastazlı grup ile kemik ve viseral organ metastazlı grup arasında sağ kalım üzerine değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 1.1.2010 tarihi sonrasında Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda takipli 18 yaş üzeri, kadın ve iv zoledronik asit raporu olup en az 1 yıl iv zometa tedavisi almış 111 hasta çalışmamıza dahil edildi. Aynı zamanda ikinici primer malignitesi ve patoloji örnekleri yetersiz olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Hastalar retrospektif olarak incelendi. BULGULAR: 111 hastanın 61'i izole kemik metastazlı 55'i ise kemik ve viseral organ metastazlı hasta grubunda olup hastaların tanı anında yaş ortalaması 51,1 olarak saptandı. Ayrıca hastaların %53,2'si tanı sırasında premenopozal hasta grubunda olarak tespit edildi. Her iki grubun progresyonsuz medyan sağ kalımları arasında anlamlı bir fark tespit edilemezken medyan genel sağ kalımları değerlendirildiğinde izole kemik metastazlı hasta grubunun medyan sağ kalım süresi 121,6 ay iken kemik ve viseral organ metastazlı hasta grubunun medyan sağ kalım süresi 66,3 ay tespit edildi. Her iki grubun mortaliteleri değerlendirildiğinde ise izole kemik metastazlı hasta grubunda mortalite oranı %59 iken kemik ve viseral organ metastazlı hasta grubunun mortalite oranı %82 olarak tespit edildi. TARTIŞMA: İzole kemik metastazlı hasta grubu ile kemik ve viseral organ metastazlı hasta grubunun genel sağ kalım süreleri karşılaştırıldığında izole kemik metastazı yönünde anlamlı bir fark tespit edildi. Ayrıca her iki grubun mortalite oranları dğerlendirildiğinde kemik ve viseral organ metastazlı hasta grubunda daha fazla olacak şekilde anlamlı bir fark tespit edildi. Kemik metastazının yanında viseral organ metastazı olan hastaların ilerleyen dönemde visseral metastaza bağlı olarak metobolik sorunların ve organ yetmezliğinin ortaya çıkması ve bunun sonucunda hastaların aldığı KT'lerinin ara verilmesi veya tam doz alamaması, ayrıca visseral organ metastazı sonucunda organ disfonksiyonun getirdiği yük ile beraber hastaların performans skorunun düşmesine bağlı olarak her iki grupta hem mortalite hem de genel sağ kalım süresinde anlamlı fark çıkmış olabilir. Sonuç olarak; izole kemik metastazlı hastalar ile kemik ve viseral organ metastazlı hastalar arasındaki genel sağ kalımı değerlendirmede prognoza ve surveye etki eden ER, PR, HER2, grade, Ki-67, rekürrens skor gibi özelliklerine göre gruplara ayrıldığı kapsayıcı ve destekleyici çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Iv zoledronic acis is sequestered into bone tissues and has a positive effect on survival by preventing bone morbidities. In our study, we aimed to evaluate the survival of iv zoledronic acid between the group with isolated bone metastases and the group with bone and visceral organ metastases. METHODS: In our study, 111 patients over the age of 18, who were followed up in the Medical Oncology Division of Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital after 1.1.2010, and who had a report of iv zoledronic acid and received iv zometa treatment for at least 1 year were included in our study. At the same time, patients with a second primary malignancy and insufficient pathology samples were excluded from the study. The patients were reviewed retrospectively. RESULTS: Of 111 patients, 61 were in the group of patients with isolated bone metastases and 55 with bone and visceral organ metastases, and the mean age of the patients at the time of diagnosis was 51.1. In addition, 53.2% of the patients were found to be in the premenopausal patient group at the time of diagnosis. While there was no significant difference between the median progression-free survival of both groups, when the median overall survival was evaluated, the median survival time of the isolated bone metastasis patient group was 121.6 months, while the median survival time of the bone and visceral organ metastasis patient group was 66.3 months. When the mortality rates of both groups were evaluated, the mortality rate in the patient group with isolated bone metastases was 59%, while the mortality rate in the patient group with bone and visceral organ metastasis was 82%. CONCLUSİON: When the overall survival times of the patients with isolated bone metastases and the patients with bone and visceral organ metastases were compared, a significant difference was found in terms of isolated bone metastasis. In addition, when the mortality rates of both groups were evaluated, a significant difference was found, which was higher in the patient group with bone and visceral organ metastases. In addition to bone metastasis, patients with visceral organ metastases develop metabolic problems and organ failure due to visceral metastases in the later period, and as a result, the patients' CTs are interrupted or they cannot take the full dose, as well as the burden of organ dysfunction as a result of visceral organ metastasis and the performance score of the patients. There may be a significant difference in both mortality and overall survival time between the two groups, depending on the decrease in survival rate. As a result; Comprehensive and supportive studies are needed to evaluate the overall survival between patients with isolated bone metastases and patients with bone and visceral organ metastases, in which they are divided into groups according to characteristics such as ER, PR, HER2, grade, Ki-67 and recurrence score, which affect prognosis and surveillance.