Aile işletmelerinde karşılaşılan kuşak çatışmaları
Generation conflicts in family business
- Tez No: 775146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÜRKAN KÜÇÜKERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Aile ve şirket terimleri ayrı ayrı incelenirse kendi içlerinde farklı şartları, gereksinimleri ve görevlerinin olduğu görülebilir. Bu iki farklı kavramın iç içe geçmesiyle aile şirketleri ortaya çıkmaktadır. Fakat bu birleşme sonucu, her iki kavramın da kendi içlerinde görülen çatışmalar bu sefer ortak bir paydada toplanmış olmaktadır. Bu ortak payda ise yeni sorunların ve çatışmaların meydana gelmesine yol açabilmektedir. Bu çatışmaların yönetilmesi ve en doğru çözüm yolunun bulunması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, aile işletmelerinde görülen kuşak çatışmalarının yarattığı sorunlar ve bu sorunlara çözüm bulmak için izlenebilecek yolları araştırmaktır. Bu çalışmada yüz yüze görüşme yöntemi ile nitel veriler toplanmıştır. Toplamda 5 aile işletmesinden 10 birey ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler işletmelerin çalışma ofislerinde gerçekleştirilmiştir. Görüşme sırasında kuşakların birbirlerinin cevaplarını duymamaları için teker teker mülakat yapılmıştır. Mülakat soruları sayesinde kuşakların birbirlerinden beklentileri, motivasyon kaynakları, aile hayatı ile iş hayatının birbirinden ne derece etkilendiği ve gelecek nesillere yönetimin devri gibi konularda hakim olan genel görüşün tespit edilmesi sağlanmıştır. Mülakat sonuçlarına göre görüşme yapılan aile işletmelerinde aidiyet duygusunun yüksek olduğu ve karşılaşılan çatışmaların artmadan saygı ve hoşgörü davranışları ile çözüldüğü anlaşılmıştır. Genel olarak alt kuşak katılımcıların çalıştıkları işten memnun oldukları ve geçmişe dönme şanları olsa tekrardan aynı şekilde aile işletmesinde görev alacaklarını belirtmişlerdir. Araştırmanın Ankara ilinde yapılması, sadece 1. ve 2. kuşaktan kişilerle görüşme yapılabilmesi ve küçük aile işletmelerinin incelenmesi araştırmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
If the terms family and company are examined separately, it can be seen that they have fundamentally different conditions, requirements and tasks within themselves. With the intertwining of these two different concepts, family companies emerge. However as a result of this merger, the conflicts of both concepts that are seen within themselves will be gathered in a common ground this time. This common ground, on the other hand, will enable new problems and conflicts to occur. These conflicts need to be managed and the most correct solution path needs to be found. The purpose of this study is to investigate the problems caused by generational conflicts in family businesses and the ways that can be followed to find solutions. In this study, qualitative data were collected by face-to-face interview method. In total, interviews were conducted with 10 individuals from 5 family businesses. The interviews were conducted in the working offices of the enterprises. During the interview, interviews were conducted one by one so that the generations members of did not hear each other's answers. Thanks to the interview questions, it was possible to determine the general opinion prevailing on issues such as expectations of generations from each other, sources of motivation, the degree to which family life and business life are influenced by each other, and the transfer of management to future generations. According to the interview results, it was understood that the sense of belonging was high in the family businesses interviewed and that the conflicts encountered were resolved with respect and tolerance behaviors without increasing. In general, the participants of older generations stated that they were satisfied with the job they were working and that if they had the chance to return to the past, they would work in the family business in the same way again. The limitations of the research are that the research was conducted in Ankara province, only 1st and 2nd generation people could be interviewed, and small family businesses were examined.