60 yaş ve üzeri AML olgularının klinik, demografik, prognostik verilerinin tedavi rejimlerinin ve yanıtlarının retrospektif incelenmesi
  1. Tez No: 775414
  2. Yazar: MELİS MAMMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut lösemiler hematopoietik prekürsör hücrelerin klonal proliferasyonuyla karakterize agresif malignitelerdir. Bir kısım ileri yaş AML hastaları yüksek doz kemoterapi rejimleri ve hematopoietik kök hücre nakline toksisite, yan etkiler ve komorbiditeleri nedeniyle aday olamamaktadırlar Bu olgularda düşük yoğunluklu rejimler, güncel tedavi ajanları kullanılarak öncelikli olarak yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada ileri yaş olgularının tedavisinde kullanılan her iki modalitenin tedavi yanıtlarının ve sağkalım üzerindeki etkilerinin geriye dönük incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 23.07.2011-15.08.2022 tarihleri arasında DEÜTF Hematoloji Bölümünde takip edilen 60 yaş ve üzeri AML tanılı hastalar alındı. Hastaların demografik, klinik, laboratuar ve görüntüleme verileri probel sisteminde , DEÜTF Tıbbi Biyoloji ve Genetik bölümü arşivinde tarandı. Sağkalım verileri Kasım 2022 itibari ile güncellendi. BULGULAR: Olguların %47.9'si kadın, %52.1 erkek olup medyan yaşı 70.5 (60-89) tu , Medyan 6.078 aylık izlem sonucunda olguların 20'si (%10.1) halen hayattaydı. Hastaların %49.6'sı yüksek yoğunluklu, %50.4'ü düşük yoğunluklu tedavi aldı.ELN 2022 risk sınıflandırılmasına göre iyi riskte %14.3, orta riskte %58, kötü riskte %27.7 hasta bulunmaktaydı. CR oranı %40.1 saptanırken, medyan 9.94 aylık izlemde %42.7 sinde nüks saptandı. Çalışmamızda ortalama OS 12.57 (±19,791) ay, ortalama EFS 10.9 ay (±19.00)dı. Çalışmamızda 1,3 ve 5 yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla %29.6 , %7.2 ve %3.5 idi. Yüksek yoğunluklu olgularda 1,3 ve 5 yıllık sağkalım sırasıyla %43.3, %22.2, %12.3 iken düşük yoğunluklu alanlarda 1 yıllık sğkalım %43.3 bulundu 3 ve 5 yıllık sağkalım elde edilemedi. OS ve EFS ECOG-PS, HCT-CI skoru , WBC ve kreatinin düzeyleri, sitogenetik risk kategorileriyle, tedavi seçimi ve CR eldesiyle anlamlı ilişkili saptandı. SONUÇ: İleri yaş AML'de yüksek yoğunluklu tedavi, fit hastalarda sağkalımda üstündür ve bu tedavileri alabilecek hastaları belirleyebilmek önemlidir. Fit olmayan ve çoklu komorbiditeleri olan hastalar için düşük yoğunluklu tedaviler ve güncel ajanlar ile yaşam kalitesinin iyileştirlmesine çalışılabilir. ANAHTAR KELİMELER: AML, yaşlı AML, fit, unfit, tedavi
Özet (Çeviri)
AIM: Acute leukemias are aggressive malignancies characterized by clonal proliferation of hematopoietic precursor cells. Some elderly AML patients can not be candidates for high-dose chemotherapy regimens and hematopoietic stem cell transplantation due to toxicity, side effects of therapies and comorbidities. In these cases, it is primarily aimed to improve their quality of life by using low-intensity regimens and current treatment agents.In this study, it was aimed to examine the treatment responses and effects on survival in both treatment modalities retrospectively. MATERIALS AND METHODS: Patients aged 60 years and older with AML who were followed up in DEÜTF Hematology Department between 23.07.2011 and 15.08.2022 were included in the study. Demographic, clinical, laboratory and imaging data of the patients were searched in the probe system and the archive of DEÜTF Medical Biology and Genetics department. Survival data updated as of November 2022. RESULTS: 47.9% of the cases were female and 52.1% were male, with a median age of 70.5 (60-89), 20 (10.1%) of the cases were still alive after a median follow-up of 6.078 months. 49.6% of the patients received high-intensity therapy and 50.4% received low-intensity therapy. Patients were 14.3% at good risk, 58% at moderate risk, and 27.7% at bad risk, according to the ELN 2022 risk classification. While the CR rate of the patients was 40.1%, relapse was detected in 42.7% of the patients in a median follow-up of 9.94 months. In our study, mean OS was 12.57 (±19.791) and mean EFS was 10.9 months (±19.00). In our study, 1.3 and 5-year overall survival rates were 29.6%, 7.2% and 3.5%, respectively. OS and EFS were significantly associated with ECOG-PS, HCT-CI score, WBC and Creatinine levels, cytogenetic risk categories, treatment choice and CR. CONCLUSION: The fact that survival is longer in patients treated with high-intensity therapy in advanced age AML compared to other low-intensity therapy suggests that high-intensity treatments should be preferred as much as possible in the fit group. For patients who are not fit and have multiple comorbidities, low-intensity treatments and current agents can improve their quality of life. KEYWORDS: AML, older AML, fit, unfit, treatment