The Effects of supplemental microbial phytase on zinc and some enzymes containing zinc in broiler chicks diets
Etlik piliç diyetlerine mikrobiyal fitaz ilavesinin çinko ve çinko içeren bazı enzimlere etkileri
  1. Tez No: 77542
  2. Yazar: NUR SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ TELEFONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET ¦m ETLİK PİLİÇ DİYETLERİNE MİKROBİYAL FİTAZ İLAVESİNİN ÇİNKO VE ÇİNKO İÇEREN BAZI ENZİMLERE ETKİLERİ ! SELVİ, Nur Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Azmi Telefoncu Mart -1998, 71 sayfa Kümes hayvanlarının yemlerindeki fitata bağlı fosfor ve minerallerden yararlanma düzeyinin artırılması ve dolayısıyla yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının kirliliğin de önlenmesi amacıyla yemlere fitaz enziminin ilavesi ile ilgili çalışmalar son zamanlarda oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmada, altı hafta süresince beslenmiş 36 etlik piliç kullanılarak, mikrobiyal fitazm serum çinko düzeyi, çinko içeren enzim aktiviteleri (SOD,AP), plazma Pi ve gübre Pi düzeylerine etkisi incelendi. Mısır-soya fasulyesi küspesine dayalı olarak beslenen etlik piliçlerde kontrolgrubuna fosfat, deneklere fitaz katkılı ( 0.2 mg/g ve 0.4 mg/g ) diyetler uygulandı. Analizler sonucunda, düşük-Pi diyetlerine fitaz ilavesinin plazma Pi düzeyini arttırırken, gübre Pi düzeyini azalttığı ayrıca, fitaz ilavesinin ( 0.2 mg/g ve 0.4 mg/g) serum çinko düzeyi ve çinko içeren enzim aktiviteleri üzerinde herhangi bir etkiye neden olmadığı saptandı. Anahtar sözcükler : Fitaz, etlik piliç, fosfor, AP,SOD.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE EFFECTS OF SUPPLEMENTAL MICROBIAL PHYTASE ON ZINC AND SOME ENZYMES CONTAINING ZINC IN BROILER CHICKS DIETS SELVİ, Nur M.Sc in Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Azmi TELEFONCU March -1998, 71 pages Recently, the effects of microbial phytase supplementation into poultry diets have been investigated for the aim of improving phosphorus bound to phytate and minerals bioavailability in poultry diets and preventing contaminant of ground and surface water. In this work, six - weeks feeding trial with 36 sexed broiler chicks was conducted to study the efficacy of microbial phytase on serum zinc, activities of zinc containing enzymes ( AP,SOD), plasma Pi level and Pi content of manure. Treatments involved a normal Pi level yellow maize-soybean cakediet and low-Pi plus phytase (0.2 mg/g and 0.4 mg/g ) diets. Data showed that microbial phytase supplementation of low-Pi diet increased the level of plasma Pi, on the other hand declined manure Pi. It is also determined that, phytase supplementation ( 0.2 mg/g and 0.4 mg/g ) did not make any significant effect on serum zinc and zinc containing enzyme activities. Key Words : Phytase, broiler, phosphorus, zinc, AP, SOD.