Servikal diskopatide nörolojk semptom ve bulgular
Neurological symptoms and findings in cervical discopathy
  1. Tez No: 775618
  2. Yazar: AHMET MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ZEYTİN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Servikal diskopati kişilerin günlük yaşamlarını etkileyen ve farklı semptomları olan bir hastalıktır. Çalışmamız servikal diskopatinin semptomlarını incelemek için yapıldı. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve gözlemsel nitelikte olan bu çalışma 1 Haziran – 1 Ekim 2021 tarihinde Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi nöroloji polikliniğine başvuran servikal diskopati tanısı almış hastaların retrospektif olarak dosyalarının taranması ile 55 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya boyun bölgesinden operasyon geçirmemiş, 18 yaş üzeri, chiari malformasyonu ve gebe olmayan hastalar dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cervical discopathy is a disease that affects people's daily lives and has different symptoms. Our study was conducted to examine the symptoms of cervical discopathy. Materials and Methods: In this descriptive and observational study, 55 patients were included in the study by retrospectively scanning the files of patients diagnosed with cervical discopathy, who applied to the neurology outpatient clinic of Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital between June 1 and October 1, 2021. Patients who did not undergo neck operation, over 18 years of age, with chiari malformation and who were not pregnant were included in the study.