Üçgensel bölgede iki değişkenli Bernstein-Durrmeyer tipindeki operatörün yaklaşımı
Approximation by modified bivariate Bernstein-Durrmayer operators on a triangular region
  1. Tez No: 776082
  2. Yazar: HARUN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, üçgensel bölgede iki değişkenli Bernstein-Durrmeyer tipli polinomlarının yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızları incelenecektir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yaklaşım teorisi tanıtılıp, temel tanım ve teoremler incelenecektir. İkinci bölümde, yapılan literatür çalışmasıyla tezimize ışık tutan önceki çalışmalar araştırılacaktır. Üçüncü bölümde, materyal olarak kullandığımız Bernstein polinomlarının özellikleri incelenecek ve yapılan işlemlerin doğruluğunu araştırmak için kullandığımız Mathematica kodları tanıtılacaktır. Dördüncü bölümde , tanımladığımız Hn üçgensel bölgede iki değişkenli Bernstein-Durrmeyer tipli operatörün yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı incelenecektir. Ayrıca nümerik örnekler verilip grafikler çizilecektir. Son bölümde ise; elde edilen sonuçlar yorumlanacak ve ileriki çalışmalar için yol göstermeler yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximation properties and the speed of approximation of modified bivariate Bernstein-Durrmeyer operators on a triangular region will be examined. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, approximation theory will be introduced and basic definitions and theorems will be given. In the second part, previous literature studies that shed light on our thesis will be investigated . In the third section, the properties of the Bernstein polynomials that we use as materials will be examined and the Mathematica codes that we use to study the correctness of the operations performed will be introduced. In the fourth chapter, the approximation properties and the speed of approximation of the two variable Bernstein-Durrmeyer operators Hn that we define on a triangular region will be examined. Moreover, some numerical examples will be given and the related graphics will be plotted. In the last chapter, we will conclude the thesis with some comments on the results and provide guidance for future studies.