Web 2.0 öğretim materyalleri destekli fen öğretiminin ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine ilişkin tutumlarına, akademik başarılarına ve öğretim sürecine yönelik görüşlerine etkisi
The effect of Web 2.0 instructional materials supported science teaching on secondary school students' attitudes towards science course, academic achievement and their views on the teaching process
  1. Tez No: 937804
  2. Yazar: PINAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı Web 2.0 öğretim materyalleri destekli öğretimin 6. sınıf elektriğin iletimi ünitesinin öğretiminde öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Çalışmada ayrıca deney grubunda yer alan öğrencilerin öğretim sürecine yönelik görüşlerini almak amaçlanmıştır. Budoğrultuda araştırmada sıralı açımlayıcı karma araştırma deseninden faydalanılmıştır. Araştırmanın kontrol grubunu bir devlet okulunda 6. sınıfta öğrenim görmekte olan 38 öğrenci ve deney grubunu da aynı devlet okulunda 6.sınıfta öğrenim görmekte olan 42 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda Web 2.0 öğretim materyalleriyle desteklenen bir ders işlenirken, kontrol grubunda Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Fen Bilimleri dersi ders kitabında yer verilen etkinlikler uygulanarak ders işlenmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde öğrencilerinfen dersine yönelik tutumlarını ölçmek için Fen Bilgisi Tutum Ölçeği (FTBÖ), akademik başarılarını belirlemek için bir başarı testiuygulanmıştır. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarına başarı testi ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda ise bu ölçümler tekrar edilerek elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin görüşlerini anlamak amacıyla deney grubu öğrencilerine derslerin işlendiği haftalarda öğrenci günlükleri tutturulmuş ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler araştırma kapsamında analiz edilmiştir. Nicel veriler, SPSS 22.0 istatistik programı ile analiz edilmiş; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere uygulama sonrasında yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak süreç hakkında ayrıntılı bilgiler toplanmıştır. Nicel bulgulara göre, uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının fen bilimleri dersine yönelik tutumları ve akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Uygulama sonrasında ise öğrencilerin derse yönelik tutumları ve akademik başarıları düzeyleri arasında deney grubu lehinde anlamlı bir fark oluştuğu görülmüştür. Nitel bulgulara göre, öğrencilerin tuttukları günlüklerin incelenmesi sonucunda etkileşimli ve etkili öğrenme ortamı ortak teması altında dokuz kod oluşturulmuştur. Bununla birlikte öğrencilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelere göre üç tema belirtilmiştir. Bunlar; dijital öğretim materyallerinin öğrenme ortamında sunduğu imkânlar, dijital öğretim materyallerinin öğrenme sürecine katkısı ve dijital öğretim materyallerinin fen bilimlerinin öğretilmesine etkisi olarak ifade edilmiştir. Nitel verilerden elde edilen bulgulara göre Web 2.0 destekli öğretim materyalleri, elektriğin iletimi ünitesi ile ilgili dersleri daha etkileşimli, ilgi çekici ve anlamlı hale getirerek öğrenmeyi olumlu yönde etkilemektedir. Dijital araçlar sayesinde öğrenciler öğrenme sürecine daha aktif katılmakta, bilgileri daha kalıcı biçimde öğrenmekte ve iş birliği yaparak derse ilişkin olumlu tutumgeliştirmektedir. Ayrıca, bu araçlar öğrencilerin motivasyonlarını artırmakta, onları bağımsız öğrenmeye teşvik etmekte ve öğretim süreçlerini daha verimli kılmaktadır. Araştırma sonuçlarına dayanarak, fen derslerinin farklılaştırılması ve desteklenmesi açısından Web 2.0 öğretim materyallerinin öğrenme süreçlerinde etkin bir biçimde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Web 2.0 instructional materials supported instruction on students' attitudes towards science course and academic achievement in teaching the 6th grade conduction of electricity unit. The study also aimed to obtain the opinions of the students in the experimental group about the teaching process. In this direction, a sequential exploratory mixed research design was utilized in the study. The control group consisted of 38 students studying in the 6th grade in a public school, and the experimental group consisted of 42 students studying in the 6th grade in the same public school. In the experimental group, a lesson supported by Web 2.0 teaching materials was taught, while in the control group, the lesson was taught by applying the activities in the Ministry of National Education (MoNE) Science course textbook. In the data collection process of the study, the Science Attitude Scale (SAS) was used to measure students' attitudes towards science, and an achievement test was used to determine their academic achievement. Before the application, achievement test and attitude scale were applied to the experimental and control groups. At the end of the application, these measurements were repeated, and the data obtained were compared. In addition, in order to understand the opinions of the students, student diaries were kept by the experimental group students during the weeks of the lessons, and semi-structured interviews were conducted. The data obtained were analyzed within the scope of the research. Quantitative data were analyzed with SPSS 22.0 statistical program; qualitative data were evaluated by the content analysis method. After the application, a semi-structured interview form was applied to the students in the experimental group, and detailed information about the process was collected. According to the quantitative findings, there was no significant difference between the attitudes towards the science course and the academic achievement levels of the experimental and control groups before the application. After the application, it was observed that there was a significant difference between the students' attitudes towards the course and academic achievement levels in favor of the experimental group. According to the qualitative findings, nine codes were created under the common theme of interactive and effective learning environment as a result of analyzing the diaries kept by the students. However, according to the semi-structured interviews with the students, three themes were identified. These were the opportunities offered by digital teaching materials in the learning environment, the contribution of digital teaching materials to the learning process, and the effect of digital teaching materials on the teaching of science. According to the findings obtained from qualitative data, Web 2.0 supported instructional materials positively affect learning by making the lessons related to the conduction of electricity unit more interactive, interesting, and meaningful. Thanks to digital tools, students participate more actively in the learning process, learn information more permanently, and develop positive attitudes towards the course by cooperating. In addition, these tools increase students' motivation, encourage them to learn independently, and make teaching processes more efficient. Based on the results of the study, it is recommended that Web 2.0 instructional materials should be used effectively in learning processes in order to differentiate and support science courses.