Kapari meyve ve tomurcuğunda farklı kurutma sıcaklığının ürün özellikleri üzerine etkisi
The effect of different drying temperature on product properties in cavier fruit and bud
- Tez No: 776848
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ABDÜLHEY HAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada kapari meyve ve tomurcuğunda farklı kurutma sıcaklığının ürün özelliğine etkisi araştırılmıştır. Çeşitli ön işlemlerden sonra farklı sıcaklık derecelerinde (70°C, 90°C) kurutulan kapari meyve ve tomurcuğu toz halinde depolanmıştır. Kapari meyve ve tomurcuğu 70°C ve 90°C'de kurutulduktan sonra kapari tozları üretilmiştir. Üretilen kapari tozlarında kurutma sıcaklığının ve depolama süresinin bu ürün üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla kurutmadan sonra üretilen kapari tozları karanlık ve aydınlık ortamlarda 90 gün boyunca depolanmıştır. Örnekler depolandıktan sonra bazı kimyasal, fiziksel ve duyusal analizler yapılarak kurutma sırasında kalite özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Tomurcuktan elde edilen kapari tozlarında toplam fenolik madde 51.23 mg gallik asit/g, meyveden elde edilen tozlarda ise 17.81 mg gallik asit/g, bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different drying temperatures on the product properties of caper fruit and bud was investigated. Caper fruit and bud dried at different temperatures (70°C, 90°C) after various pre-treatments were stored in powder form. Caper powders were produced after the caper fruit and bud were dried at 70°C and 90°C. The effects of drying temperature and storage time on the produced caper powders were investigated. For this purpose, caper powders produced after drying were stored in dark and light environments for 90 days. After the samples were stored, some chemical, physical and sensory analyzes were made and the changes in the quality properties during drying were examined. Total phenolic content was 51.23 mg gallic acid/g in caper powders obtained from buds, and 17.81 mg gallic acid/g in powders obtained from fruit.