Viral gastroenterit nedenlerinden adenovirüs ve rotavirüs prevalansının ELISA ve kart test yöntemiyle araştırılması
Investigation of the prevalence of adenovirus and rotavirus from the causes of viral gastroenterits by ELISA and card test method
- Tez No: 776937
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada viral gastroenterit nedenlerinden Adenovirüs ve Rotavirüs prevalansının ELISA ve kaset test yöntemiyle araştırılması amaçlanmıştır. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkez Laboratuvarı Mikrobiyoloji Birimi'ne gastroenterit ön tanısı ile çeşitli poliklinik ve kliniklerden gönderilen hastalardan alınan dışkı örnekleri kullanılmıştır. Araştırmada ELİSA ve Kaset test kullanılmıştır. Kaset test olarak Rapidan Tester marka Adenovirus ve Rotavirus testleri, ELISA testleri olarak da RIDASCREEN® kitleri kullanılmıştır. Çalışmamızda toplam 92 hastadan dışkı örneği alınmış olup bunların 48'i (%52.2) erkek, 44'ü (%47.8) ise kadın hastalara aitti. Araştırmamız kapsamında değerlendirmeye alınan hastaların yaşları 0-81 arasında değişmekte olup ortalama yaş ise 16.52±20.05 yıl olarak hesaplanmıştır. Hastaların 62'si 18 yaş ve altında olup, 18 yaş ve üzeri hastaların oranı %32.6 idi. ELISA testi ile değerlendirilen gaita örneklerinin %4.3'ünde Adenovirus, %34.8'inde ise Rotavirus pozitifliği saptanmıştır. Kaset test sonuçları ELISA testi ile %100 uyumlu bulunmuştur. Çalışmamızda ELISA ve Kaset test sonuçlarına göre kadınların %2.3'ünde, erkeklerin %6.2'sinde Adenovirus, kadınların %31.8'inde, erkeklerin ise %37.5'inde Rotavirus pozitifliği saptanmıştır. Cinsiyete göre Adenovirus ve Rotavirus pozitifliği açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yaşa göre incelendiğinde Adenovirus pozitifliğinin tüm yaşlarda görülebildiği, anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda yabancı uyruklularda Adenovirus pozitifliği saptanmamış iken 4 yabancı uyruklu hastanın 2'sinde (%50) ise Rotavirus pozitifliği tespit edildi. Türk hastaların ise %4.6'sında Adenovirus, %34.1'inde ise Rotavirus pozitifliği saptandı. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında ELISA yöntemi ile Kaset testinin, Adenovirus ve Rotavirus saptama açısından birbiriyle %100 uyumlu olduğu, bu nedenle kullanım kolaylığı ve fiyatının daha uygun oluşu açısından kaset testin güvenilir bir şekilde kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the prevalence of Adenovirus and Rotavirus, which are causes of viral gastroenteritis, by ELISA and cassette test method. Stool samples taken from patients who were sent to Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Central Laboratory Microbiology Unit with a preliminary diagnosis of gastroenteritis from various polyclinics and clinics were used. ELISA and Cassette test were used in the study. Rapidan Tester brand Adenovirus and Rotavirus tests were used as cassette test, and RIDASCREEN® kits were used as ELISA tests. In our study, stool samples were taken from a total of 92 patients, of which 48 (52.1%) were male and 44 (47.8%) belonged to female patients. The ages of the patients evaluated within the scope of our study ranged from 0 to 81 years, and the mean age was calculated as 16.52±20.05 years. 62 of the patients were aged 18 years or younger, and the rate of patients aged 18 years and over was 32.6%. Adenovirus positivity and Rotavirus positivity were detected in 4.3% of stool samples evaluated by ELISA test. The cassette test results were found to be 100% compatible with the ELISA test. In our study, according to ELISA and Cassette test results, 2.3% of women and 6.2% of men were found to be positive for Adenovirus, while 31.8% of women and 37.5% of men were positive for Rotavirus. There was no significant difference in terms of Adenovirus and Rotavirus positivity according to gender. When examined according to age, it was found that Adenovirus positivity could be seen at all ages and did not differ significantly. While Adenovirus positivity was not detected in foreign nationals in our study, Rotavirus positivity was detected in 2 (50%) of 4 foreign nationals. Adenovirus positivity was detected in 4.6% and Rotavirus positivity in 34.1% of Turkish patients. Considering the results obtained from our study, it can be said that the ELISA method and the Cassette test are 100% compatible with each other in terms of detecting Adenovirus and Rotavirus, therefore the cassette test can be used reliably in terms of ease of use and more affordable price.