Devlet teşviklerinin TMS 20 çerçevesinde muhasebeleştirilmesi: Otomotiv yedek parça üreten işletmede bir uygulama
The accounting of state incentives in regard of TAS 20: A case study of an automotive enterprise produces replacement parts
  1. Tez No: 777299
  2. Yazar: BÜŞRA ZERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde teşvikler, devletin ekonomiye müdahalesinde önemli bir araç haline gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde kaynaklara erişim sorunu yaşayan işletmeler için önemli bir finansman kaynağı olmuştur. Teşviklerin ülke ekonomileri ve işletmeler açısından önemi, teşviklerin muhasebeleştirilmesini ve raporlanmasını da önemli hale getirmiştir. Teşviklerin muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasında iki yaklaşım bulunmaktadır. Bu yaklaşımlar sermaye ve gelir yaklaşımıdır. Sermaye yaklaşımı teşviklerin finansal durum tablosunda, gelir yaklaşımı ise teşviklerin gelir tablosunda izlendiği yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı, devlet teşvik ve yardımlarının TMS 20 Standardı kapsamında muhasebeleştirilmesini ele almaktır. Bu bağlamda teşvik kavramı açıklanarak, teşvik politika ve uygulamaları hakkında bilgi verilecektir. Türkiye'deki teşvik uygulamaları ayrıntılı olarak ortaya konulacaktır. Ayrıca çalışmada teşviklerin TMS 20 kapsamında muhasebeleştirme ve raporlama esasları örnek uygulamalar ile ortaya konulacaktır. Çalışmanın uygulama kısmında ise otomotiv yedek parça üreten bir işletmenin aldığı teşviklerin muhasebeleştirmesi ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Incentives have become an important tool for the intervention of the state to the economy in these days. It has been an important financial source for businesses that have problems in accessing resources, especially in the developing countries. The importance of state incentives in regard of economics and businesses has made the accounting for and reporting of incentives important. There are two approaches to accounting for and reporting of the state incentives: Capitals and income approaches. The capitals approach is the approach in which incentives are followed in the statement of financial position, and the income approach is the approach in which incentives are followed in the statement of income. The aim of this study is to discuss the accounting of state incentives and subsidies within the scope of TAS 20. In this context, the concept of incentive will be explained, and information about incentive policies and practices will be given. Incentive practices in Turkey will be presented in detail. In addition, the accounting and reporting principles of incentives within the scope of TAS 20 will be presented by a case study. In the case study section, the accounting of state incentives which are taken by an enterprise that produce replacement parts in automotive sector will be analysed.