Mangalda direkt ve indirekt pişirme işlemlerinin polisiklik aromatik hidrokarbon oluşumu üzerine etkisi
The effect of direct and indirect cooking process during barbecue on the formation of polycyclic aromatic hydrocarbons
- Tez No: 778101
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Mevcut araştırmada, direkt ve indirekt yöntemle mangalda farklı seviyelerde pişirilen et örneklerinde, karsinojenik ve/veya mutajenik bileşikler olan polisiklik aromatik hidrokarbonların (PAH) çeşit ve oluşum düzeyleri araştırılmıştır. Ayrıca direkt ve indirekt yöntemle mangalda pişirme işlemlerinin et örneklerinin çeşitli kalite parametreleri (su içeriği, pişirme kaybı, pH, lipit oksidasyonu) üzerine etkileri de incelenmiştir. Yöntem: Araştırmada, Erzurum Et ve Süt Kurumu Et Kombinasından temin edilen sığır sırt kası (M. Longissimus dorsi) hammadde olarak kullanılmıştır. 1,5 cm kalınlığına getirilen etler, direkt ve indirekt yöntemle mangalda farklı derecelerde (orta ve iyi) pişirilmiştir. Direkt yöntemle mangalda pişirme işleminde geleneksel mangal kullanılırken indirekt yöntemle mangalda pişirme işleminde ise Tokat mangalı olarak bilinen özel bir mangal çeşidi kullanılmıştır. Isıl işlem öncesi et örneklerinde su, pH ve lipit oksidasyonu analizleri yapılmış, ısıl işlem sonrası ise bu analizlere ilaveten pişirme kaybı ve PAH analizleri yapılmıştır. Araştırma Tam Şansa Bağlı deneme desenine göre kurulup üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the current research, the types and formation levels of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), which are carcinogenic and/or mutagenic compounds, were investigated in meat samples cooked at different levels in barbecue by direct and indirect methods. In addition, the effects of the barbecue cooking process by direct and indirect cooking methods on various quality parameters (water content, cooking loss, pH, lipid oxidation) of meat samples were also investigated. Method: In the research, beef muscle (M. Longissimus dorsi) obtained from the meat combine of Erzurum Meat and Milk Institution was used as raw material. The meat, which was sliced to a thickness of 1,5 cm, was barbecued at different degrees (medium and well) by direct and indirect methods. While a traditional barbecue was used in the direct method of barbecue cooking, a special type of barbecue known as Tokat barbecue was used in the indirect method of barbecue cooking. In meat samples, water, pH, and lipid oxidation analyzes were performed before the heat treatment, and cooking loss and PAH analyzes were carried out in addition to these analyzes after the heat treatment. The present study was established according to the Completely Randomized Block Designs and was carried out with three replications.