Okul öncesi eğitim veren kurumların finansmanına ilişkin yönetici, öğretmen ve veli görüşlerinin incelenmesi
Review of executive, teacher and parent opinions on the financing of preschool institutions
  1. Tez No: 778372
  2. Yazar: MUSTAFA AYRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim veren kurumların finansmanına ilişkin eğitim bileşenleri olan okul yöneticileri ve okul öncesi öğretmenleri ile öğrenci velilerinin görüşlerinin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Niğde ili Merkez ilçesinde bulunan özel ve devlete bağlı okul öncesi eğitim kurumları ile bünyesinde ana sınıfı bulunduran ilkokullarda görevli eğitim bileşenleri oluşturmuştur. Amaçsal örneklem yöntemi ile belirlenen çalışma grubunu 2 özel okul öncesi eğitim kurumu, 3 devlete bağlı bağımsız anaokulu ve bünyesinde ana sınıfı bulunduran 3 ilkokuldan, 9 okul yöneticisi, 9 öğretmen ve 10 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Kurumlar belirlenirken toplanmakta olan okul öncesi eğitim aidatı miktarı neticesinde taban/tavan aidat miktarlarının uygulandığı kurumlar ve kurumların bulunduğu sosyo-mekânsal çevre belirleyici olmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu ve yönetici, öğretmen ve veliler için hazırlanmış yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi ile veriler toplanmış, elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre farklılaşan okul öncesi eğitim aidatı eğitim kurumlarını ayrıştırmakta, sunulan eğitim hizmetinin niteliğini etkilemekte ve okul öncesi eğitimde eşitsizliklere neden olmaktadır. Ancak kamusal finansman ile hizmetlerin sunulduğu okul öncesi eğitime taban ve tavan olarak farklı miktarlarda özel finansmanın dâhil edilmesi neticesine oluşan eşitsizliklerin, yine hizmeti talep edenlerin farklı miktarlarda pay ayırıyor olmaları sebebi ile eğitim bileşenleri tarafından meşru görüldüğü anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the objective is to analyse the views of school administrators, pre-school teachers and student guardions who are the education components related to the finance of pre-school institutions. The qualititative method is used in the research. The study group of the research is constituted by the education members who are in charge at the private and state pre-schools and the primary schools that involve pre-school education in the central districts of Niğde provience in 2021-2022 academic year. The study group which is determined by teleological method involves 9 school administrators, 9 teachers and 10 student guardions from 2 private pre-schools, 3 state pre-schools and 3 primary schools that have pre-school education. The instutitions that utilize the maximum and minimum dues derived from pre-school education dues and the socio-spatial environment the instutitions are in have been the primary effects while determining the institutitions. In the research, personal info form and semi-structred interview method which is prepared for administrators, teachers and student guardions are used to analyze the data. According to the results, the difference in pre-school education dues causes discrimination, influences the qualityof training services and makes way for inequality in education. However, it is deduced that the inequality caused by including the different quantity of finances defined as maximum and minimum dues in the education services provided under favour of public finance is condoned by the education members due to the same fact that the ones who demand the service reserve different shares.