Çiğ, pastörize ve UHT sütlerde aflatoksin M1 oluşumlarının araştırılması
Investigation of aflatoxin M1 formation in raw, pasteurized and UHT milk
  1. Tez No: 779809
  2. Yazar: MUSTAFA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVCİHAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma çiğ, pastörize ve UHT sütlerde Aflatoksin M1 varlığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Sivas ve yakın köylerinde üretilen çiğ sütler ile marketlerde satışa sunulan pastörize ve UHT sütlerden oluşan toplam 42 adet örnek materyal olarak kullanılmıştır. Aflatoksin M1 analizinde ELISA ve HPLC yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda çiğ sütlerin tamamında (%100) AFM1 tespit edilmiş, değerleri 0,0086-0,0728 μg/L aralığında ve ortalama 0,0339 μg/L olarak belirlenmiştir. Pastörize süt örneklerinin tamamında (%100) AFM1 tespit edilmiş, değerleri 0,0089-0,062 μg/L aralığında ve ortalama 0,0281 μg/L olarak belirlenmiştir. UHT süt örneklerinin ise 12 (%85,72) adedinde AFM1 tespit edilmiş, değerleri 0,009-0,042 μg/L aralığında ve ortalama 0,0216 μg/L olarak belirlenmiştir. HPLC yöntemi ile analiz edilen süt örneklerinde ise 0,017-0,025 μl/L aralığında AFM1 tespit edilmiştir. Çiğ sütlerde 2 (%14,28) örnekte, Pastörize sütlerin 1 (%7,14) örneğinde tespit edilen AFM1 miktarının, TGK' de belirtilen yasal limitin (0,05 μg/L) üzerinde olduğu gözlemlenmiştir. UHT sütlerin tamamı yasal mevzuata uygunluk göstermiştir. Sonuç olarak, analizi yapılan tüm süt örneklerinin %95.24' nün AFM1 ile bulaşık olduğu belirlenmiştir. Bu anlamda üretici ve tüketicilerin AFM1' in önemi ve korunma yolları hakkında bilinçlendirilmeli, Aflatoksin bulaşının önüne geçebilmek için özellikle hayvan beslenmesinde kullanılan yemlerin üretim ve muhafazasına yönelik çalışmalar iyileştirilerek, modern üretim tekniklerinin yaygınlığı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect the presence of Aflatoxin M1 in raw, pasteurized and UHT milk. In the study, a total of 42 samples consisting of raw milk produced in Sivas and its nearby villages and pasteurized and UHT milk offered for sale in markets were used as material. ELISA and HPLC methods were used for aflatoxin M1 analysis. As a result of the analysis, AFM1 was detected in all of the raw milk (100%), and its values were determined as 0.0086-0.0728 μg/L and an average of 0.0339 μg/L. AFM1 was detected in all (100%) pasteurized milk samples, with values in the range of 0.0089-0.062 μg/L and an average of 0.0281 μg/L. AFM1 was detected in 12 (85.72%) of UHT milk samples, its values were in the range of 0.009-0.042 μg/L and the average was 0.0216 μg/L. AFM1 was detected in the range of 0.017-0.025 μl/L in milk samples analyzed by HPLC method. It was observed that the amount of AFM1 detected in 2 (14.28%) samples of raw milk and in 1 (7.14%) sample of pasteurized milk was above the legal limit (0.05 μg/L) specified in the TGK. All of the UHT milks complied with the legal regulations. As a result, it was determined that 95.24% of all analyzed milk samples were contaminated with AFM1. In this sense, producers and consumers should be made aware of the importance of AFM1 and ways to protect it. In order to prevent aflatoxin contamination, studies on the production and preservation of feeds used in animal nutrition should be improved, and modern production techniques should be widespread.