Yeşil pazarlamada satın alma niyetinin belirleyicileri: Yeşil aklama, yeşil güven ve yeşil endişeye yönelik yapısal bir model
Determinants of purchase intention in green marketing: A structural model of greenwashing, green trust, and green concern
- Tez No: 1014888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yeşil aklama algısı başta olmak üzere çevresel tutumu temsil eden değişkenler ile tüketici tutumunun satın alma niyeti üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, yeşil aklama, yeşil endişe, yeşil güven, tüketici tutumu, yeşil memnuniyet, aşırı paketleme, satın alma niyeti değişkenleri kullanılmıştır. Ayrıca, katılımcıların gelirleri, yaşları ve eğitim düzeyleri kontrol değişkenleri olarak belirlenmiştir. Analizler için Yapısal Eşitlik Modeli (YEM)'den yararlanılmıştır. Çalışmada, yeşil ürün tüketicilerini içeren evrenden örnekleme yoluyla 385 katılımcıdan elde edilen veriler kullanılmıştır. Analiz sonuçları, yeşil aklamanın tüketici tutumunu ve yeşil memnuniyeti olumsuz olarak etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yeşil aklama, yeşil endişe ve yeşil güvenin satın alma niyeti üzerindeki etkilerinde, tüketici tutumu ile yeşil memnuniyetin aracılık rollerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Aşırı paketleme değişkeninin düzenleyici rolü ise yalnızca yeşil endişe ile tüketici tutumu arasındaki ilişkide doğrulanmıştır. Aşırı paketlemenin diğer değişkenler arasındaki ilişkilerde düzenleyicilik etkisinde anlamlı etkiler gözlenmemiştir. Kontrol değişkenlerinden yaş (kuşak), eğitim ve gelir değişkenlerinden yalnızca eğitim düzeyinin tüketici tutumu üzerinde negatif ve anlamlı etkileri gözlenmiştir. İşletmelerin yeşil aklama stratejilerinden kaçınarak, özellikle eğitim düzeyi yüksek tüketicilerin olumsuz tutumlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca, işletmelere tüketici tutumunu ve memnuniyetini merkeze alan şeffaf ve güven inşa edici sürdürülebilirlik uygulamalarına odaklanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of consumer attitudes on purchase intention, particularly in relation to variables representing environmental attitudes, primarily the perception of greenwashing. The variables used in the research were greenwashing, green concern, green trust, consumer attitude, green satisfaction, excessive packaging, and purchase intention. Participants' income, age, and educational level were also included as control variables. Structural Equation Modeling (SEM) was employed for the analysis. Data was collected from 385 participants, drawn from a population of green product consumers. The analysis results revealed that greenwashing negatively affects consumer attitudes and green satisfaction. Furthermore, consumer attitudes and green satisfaction were found to mediate the effects of greenwashing, green concern, and green trust on purchase intention. The moderating role of the excessive packaging variable was confirmed only in the relationship between green concern and consumer attitude. No significant moderating effect of excessive packaging was observed on the relationships among other variables. Of the control variables, age (generation), education, and income, only education level had a negative and significant effect on consumer attitude. Businesses should avoid greenwashing and consider consumers' negative attitudes, especially those with higher levels of education. Furthermore, businesses are advised to focus on transparent and trust-building sustainability practices that prioritize consumer attitudes and satisfaction.