Scale development study for measuring service quality perception in restaurants after COVID-19: An application for the relationship of quality, social capital, satisfaction, value and loyalty
COVID-19 sonrası restoranlarda hizmet kalite algısını ölçmeye yönelik ölçek geliştirme çalışması: Kalite, sosyal sermaye, memnuniyet, değer ve sadakat ilişkisine yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 781830
  2. Yazar: EYLEM TAŞDAĞITICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Araştırmada öncelikle COVID-19 hastalığının başlangıcından sonraki dönem için, restoran müşterilerinin hizmet kalite algılarını ölçen geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, restoran ile restoran müşterisi arasında oluşan sosyal sermayenin varlığı, restoranın rekabet avantajı elde edebilmesi için önemli olabilir. Bu sebeple araştırmanın ikinci aşamasında sosyal sermayenin, hizmet kalitesi ile 'müşteri sadakati, müşteri memnuniyeti ve müşteri değeri' arasındaki aracılık etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi ve rastgele örnekleme tekniği uygulanmıştır. Veriler, Eskişehir ilindeki üniversite çalışanlarından toplanmıştır. Araştırma sonucunda toplam varyansın %82.5'ini temsil eden beş faktör ve 20 maddeden oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. Buna göre, araştırmada geliştirilen COVID-19 Sonrası Restoran Hizmet Kalitesi Algı Ölçeği'nin (RESQUAL) hizmet kalitesini ölçebilen geçerli ve güvenilir bir veri toplama aracı olduğu söylenebilir. Ayrıca, restoran ile restoran müşterisi arasında oluşan sosyal sermayenin, hizmet kalitesi ile müşteri sadakati, müşteri memnuniyeti ve algılanan değer arasındaki aracılık etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to develop a valid and reliable scale that measures the service quality perceptions of restaurant customers for the period after the onset of the COVID-19 disease in the study. Additionally, the existence of social capital between the restaurant and the restaurant customer may be important for the restaurant to gain a competitive advantage. For this reason, the second stage of the research was aimed to determine the mediating effect of social capital between service quality and 'customer loyalty, customer satisfaction and perceived value'. In this study, the quantitative research method and random sampling technique were applied. Data were collected from employees of universities in Eskişehir. As a result of the research, a valid and reliable scale consisting of five factors and 20 items representing 82.5% of the total variance was developed. Accordingly, it can be said that the Post-COVID-19 Restaurant Service Quality Perception Scale (RESQUAL) developed in the research is a valid and reliable data collection tool that can measure service quality. In addition, the mediating effect of social capital between the restaurant and the restaurant customer linking service quality and customer loyalty, customer satisfaction and perceived value was determined.