Drone aracılığıyla ürün dağıtımına yönelik tüketici tutumlarının incelenmesi
Investigation of consumer attitudes in the context of product distribution through drone
  1. Tez No: 782270
  2. Yazar: MUSTAFA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünya'da teknolojinin gelişmesiyle birlikte pazarlama ve hizmet alanında rekabet avantajı sağlayabilmek için işletmeler inovatif gelişmeleri yakından takip ederek sundukları hizmetleri son teknolojiye uyarlayarak tüketicilere sunmaktadır. Teknolojik gelişmeleri lojistik alanda faaliyet gösteren işletmeler de takip etmektedir. Bununla birlikte lojistik alanda teknolojik gelişmelerin sonucu olarak yeni bir teslimat modeli olan drone teknolojisi karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, drone aracılığıyla teslimata yönelik elde edilen tüketici bilgilerinin demografik değişkenlere göre analiz edilmesi ve teslimata yönelik tutum üzerinde çevre duyarlılığı, performans riski, teslimat riski, gizlilik riski, yenilikçilik, dağıtım hızı ve hedonik deneyim arayışı değişkenlerinin etkisinin incelenmesidir. Yüz yüze anket yöntemi kullanılarak katılımcılardan toplanan 294 veri için istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmada demografik değişkenlerin yer aldığı kişisel bilgi formu ve drone aracılığıyla ürün teslimatına yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde, katılımcıların drone aracılığıyla ürün teslimatına yönelik bilgilerinin demografik değişkenlerle analizleri; bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA ile yapılmıştır. Araştırmanın analizleri istatistiksel paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarında drone ile teslimata yönelik ölçekte yer alan alt boyutlar demografik değişkenlere göre incelendiğinde cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık yoktur. Ancak diğer demografik değişkenlerden; yaş, medeni durum, eğitim durumu, gelir ve satın alma kanalı tercihi açısından olumlu ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Son olarak drone ile ürün dağıtımına yönelik tutumla; çevre duyarlılığı, yenilikçilik, dağıtım hızı ve hedonik deneyim arayışının pozitif yönde anlamlı olarak ilişkili olduğu ve performans riski, teslimat riski ve gizlilik riski puanları açısından bakıldığında ise negatif yönde anlamlı ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development of technology in the world, aiming to provide a competitive advantage in the field of marketing and service areas, companies closely follow innovative developments and adapt their services to the latest technology and offer them to consumers. Technological developments are also followed by companies operating in the logistics sector. In addition, as a result of technological developments in logistics sector, a new delivery model, named as drone technology, has emerged. The purpose of this research study is to analyze consumer informations about delivery via drones according to demographic variables and to examine the effects of environmental awareness, performance risk, delivery risk, privacy risk, innovation, delivery speed and hedonic experience seeking variables on attitude towards delivery. Statistical analyzes have been carried out by 294 data collected from the participants using the face-to-face survey method. In the research, a personal information form, in which demographic variables take place, and an attitude scale towards product delivery via drone were used. On the collected data, the analysis of the information of the participants regarding the delivery of the product via the drone with demographic variables has been done with; independent sample t-test and one-way ANOVA. Statistical package program was used to perform the analysis of the research. In the analysis results, when the sub-dimensions in the scale for drone delivery are examined according to demographic variables, there is no significant difference observed in terms of gender. On the other hand, from other demographic variables; positive and meaningful results were obtained in terms of age, marital status, educational status, income and purchasing channel preference. Finally, with the attitude towards product distribution by drone; It was concluded that environmental awareness, innovation, distribution speed and hedonic experience seeking were positively and significantly correlated, and when looked at in terms of performance risk, delivery risk and privacy risk scores, the presence of a negative significant relationship has been identified.