Yüksek şiddetli interval antrenmanın post-menopoz ve pre-menopoz kadınlarda fiziksel uygunluğa etkisi
The effect of high-intensity interval training on physical fitness in post-menopausal and pre-menopausal women
  1. Tez No: 782296
  2. Yazar: PELİN DURAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Sedanter pre-menopoz ve post-menopoz kadınların uyguladıkları yüksek şiddetli interval antrenman programının vücut kompozisyonları ve fiziksel uygunluklarına etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya gönüllü 10 pre-menopoz (yaş: 46,30±1,83 yıl; boy: 158,40±4,62 cm; vücut ağırlığı: 72,40±10,27 kg) ve 10 post-menopoz (yaş: 58±3,12 yıl; boy: 157,30±6,58 cm; vücut ağırlığı: 73,0±9,89 kg) toplam 20 sağlıklı kadın dahil edilmiştir. HİİT programının embert protokolü 6 haftalık süreyle, haftada 2 gün toplamda 12 antrenman olmak üzere uygulanmıştır. Her iki gruba; vücut kompozisyonu ölçüm testi, yarı çömelme testi (half squat testi), beş tekrarlı otur kalk testi, otur-eriş esneklik testi (back saver sit and reach test), flamingo statik denge testi, cooper testi (12 dakikalık koş-yürü testi) uygulanmıştır. Bulgular ve Sonuçlar: Gruplar arası yapılan analizlere göre antrenman periyodu sonunda katılımcıların vücut kompozisyonlarında ve fiziksel uygunluklarında gelişim belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to examine the effects of sedentary pre-menopausal and post-menopausal women on body composition and physical fitness with a high-intensity interval training program. Material and Method: 10 pre-menopausal (age: 46.30±1.83 years; height: 158.40±4.62 cm; body weight: 72.40±10.27 kg) and 10 post-menopausal (age: 58 years) volunteered for the study A total of 20 healthy women (58±3.12 years; height: 157.30±6.58 cm; body weight: 73.0±9.89 kg) were included. The embert protocol of the HIIT program was applied for 6 weeks, 2 days a week, for a total of 12 training sessions. Both groups; body composition measurement test, half squat test (half squat test), sit and stand test with five repetitions, sit-reach flexibility test (back saver sit and reach test), flamingo static balance test, cooper test (12-minute run-walk test) were applied. Findings and conclusions: According to the analyzes made between the groups, positive improvement was achieved in the body compositions and physical fitness of the participants at the end of the training period.