Süper iletkenlik teorileri
Superconductivities theories
- Tez No: 78509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, süperiletkenlik konusu ve bu konunun gelişmesinde basamak teşkil etmiş teoriler incelenmiştir. Bazı metaller ve onların alaşımları Tc gibi, malzemeye özgü bir sıcaklığın altında soğutulduklarında dirençleri sıfır olur. Bu duruma süperiletken durum denir. Bu durumun bir diğer özelliğide geçiş sıcaklığının altındayken dışardan uygulanan bir manyetik alanı içerisine kabul etmez ve onu tamamen dışlar; yani ideal diamanyetiktir. Süperiletkenlik tamamen kuantum mekaniksel bir olaydır. Süperiletken hali veren olgu, metalin iletkenlik elektronlarının kristal örgüsünü oluşturan iyonlar yardımıyla birbirini çekerek çiftler oluşturmasıdır ve bu çiftlere Cooper çiftleri adı verilmektedir. Süperiletkenliğin mikroskobik teorisi 1957 yılında, Bardeen, Cooper ve Schrieffer tarafından ileri sürülmüştür. BCS teorisi olarak bilinen bu teori birçok çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Gorter ve Casimir süperiletken durumun termodinamiğini geliştirmişlerdir. London kardeşler ve Pippard elektromanyetik özellikler üzerine çalışmışlardır. Ginzburg ve Landau 1950 yılında fenamonolojik bir teori geliştirerek olaya katkıda bulunmuşlardır. Süperiletkenlik konusunda bilim adamları, günümüzde Bednorz ve Müller'in 1986'da açtığı yoldan ilerlemektedirler. Amaçları ise oda sıcaklığında süperiletkenliği sağlayıp, bu konuyu teknolojik ürün olarak insan yaşantısına sokmaktır. Anahtar Kelimeler : Süperiletkenlik, Süperiletkenlik Teorileri
Özet (Çeviri)
In this study, superconductivity concept and theories which constitute a step in improvement of this concept has been investigated. When some metals and their alloys are cooled down below a certain temperature which is specific to the material their resistances become zero. This state is called superconductive state. Another charaetericties of this state is that the superconductor does not accept the magnetic field inside and completely excludes it, namely it is an ideal diamagneties. Superconductivity is a quantum mechanical phenomenon. The fact which gives superconductive state is that the pair production of conductivity electrons of metals by attracting each other by means of ions which constitutes crystal lattice and these parrs are called Cooper pairs. Microscopic theory of superconductivity was suggested by Bardeen, Cooper and Sehrieffer in 1957. This theory, which is known as BCS theory, has appeared as a result of many studies. Gorteer and Casimir has improved the thermodynamics of superconductive phase London brothers and Pippard has studied the electromagnetics properties. Ginzburg and Landau contributed to the phenomenon by developing a theory in 1950. Recently, scientists have been following the way which was opened by Bednorz and Müller in 1986. Their purpose is, by obtaining the superconductivity at room temperature, to put this subject into human life as a technological product.