Literary criticism and peter handke: A philosophy of textual experience
Edebiyat eleştirisi ve peter handke: Metinsel deneyim felsefesi
- Tez No: 785399
- Danışmanlar: PROF. DR. DANİEL PURDY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Peter Handke'nin Almanca edebiyat sahnesine girdiği 1968 tarihli Zur Tagung der Gruppe 47 başlıklı makalesi ve 1990'lı yıllarda yazılan Versuch Trilogie arasında kalan edebi çalışmaları etrafından gelişen söylemi incelemektedir. Bu artzamanlı çalışma belli başlı üç tema üzerine bir söylem inceleme teorisi getirmektedir. Bu temalar adlandırma, tekrar ve yeniden adlandırmadır. Bu tez; yazar, eleştirmen ve okurlar bu belli başlı aşamalara katılım sağladıkça yazar, Alman edebiyatı ve edebiyat etiği çevresinde gelişen söylem biçiminde değişiklikler meydana geldiği ileri sürmektedir. Bir metin içerisindeki ilişkiler ile metni daha geniş bir topluluğa bağlayan ilişkileri daha iyi anlamak adına başvurulan eleştiri tarafsız bir araç olarak kullanılabilir. Ancak bu araç genellikle yazarların yazarken, okurların ise okurken önlerine çıkan bir engel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the discourse around Peter Handke's literary works from his entrance in the German-speaking literary scene with his essay Zur Tagung der Gruppe 47 in 1968 to his Versuch Trilogie in the 1990s. Such a diachronic study offers a theory of discourse analysis in relation to three particular topoi: naming, repetition, renaming that are followed through three chapters. As the author, critics, and public participate in these particular stages, this thesis enunciates changes in the discourse format around the author, German literature, and the ethics of literature. Criticism can be a neutral tool, that which is employed to better understand the relationships within a text and those that connect the text to broader society. However, this tool, however, often becomes the foil against which writers write and readers read.