The relationship between ethical climate, corporate reputation and corporate identity: The case of Turkish defence industry companies
Etik iklim, kurumsal itibar ve kurumsal kimlik ilişkisi: Türk savunma sanayi şirketleri örneği
- Tez No: 786045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DULKADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kurumsal kimlik, kurumsal itibar ve etik iklim literatürde ayrı ayrı araştırılmış olsa da kurumsal itibarının kurumsal kimlik üzerinde etki edip etmediğinin ve etik iklimin bu etkide aracılık rolü hakkında herhangi bir çalışmaya rastlanmamış olması bu konunun araştırılması hususunda merak uyandırmıştır. Araştırmada tümdengelim yöntemi kullanılarak genelden özele gidilmiş, şirket çalışanlarından elde edilecek verilerin nicel verilere dayalı olması nedeniyle nicel araştırma yönteminden faydalanılmıştır. Kurumsal kimlik, kurumsal itibar ve etik iklim arasındaki ilişkinin ve etkinin düzeyini belirlemek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında veriler, bir nicel araştırma tekniği olan anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Türk savunma sanayi şirket çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise“Defense News Top 100”endeksinde yer alan 7 Türk savunma sanayi şirketi içerisinden araştırma yapma izni alınabilen 5 şirketteki çalışanlar olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılacak kişiler belirlenirken tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, kurumsal itibarın kurumsal kimlik ve etik iklim üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte etik iklim kurumsal kimliği olumlu yönde etkilemektedir. Kurumsal itibarın kurumsal kimlik üzerine etkisinde etik iklimin ise kısmi aracılık rolü bulunmaktadır. Cinsiyete göre kurumsal itibar, kurumsal kimlik ve etik iklim düzeyi farklılaşmazken, öğrenim durumuna ve yaşa göre kurumsal itibar, kurumsal kimlik ve etik iklim düzeyi farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although corporate identity, corporate reputation, and ethical climate have been scrutinized separately in the literature, the fact that no studies have been found about whether corporate reputation has an effect on corporate identity and the mediating role of ethical climate in this effect has aroused interest in investigating this subject. In the research, the deductive method was used from the general to the specific, and the quantitative research method was used because the data to be obtained from the company employees is based on quantitative data. A relational survey model was used to determine the level of relationship and impact between corporate identity, corporate reputation, and ethical climate. Within the scope of the research, the data were collected by the survey method, which is a quantitative research technique. The population of the research consists of Turkish defense industry company employees. The sample of the research was determined as the employees in 5 companies that are allowed to conduct research out of 7 Turkish defense industry companies included in the“Defense News Top 100”index. Convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used while determining the people to participate in the research. According to the findings obtained as a result of the analyzes, corporate reputation has a positive effect on corporate identity and ethical climate. However, ethical climate positively affects corporate identity. Ethical climate has a partial mediation role in the effect of corporate reputation on corporate identity. While the level of corporate reputation, corporate identity and ethical climate do not differ according to gender, the level of corporate reputation, corporate identity and ethical climate differ according to educational status and age.