Kamu okullarında çalışan öğretmenlere göre okuldaki işbirlikli iklim ile öğretmenlerin örgütsel mutluluğu arasındaki ilişki
The relationship between the collaborative climate in the school and the organizational happiness of teachers according to teachers working in public schools
- Tez No: 786233
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğitim kurumlarının amaçlarına ulaşmasında en önemli etkenlerden biri öğretmenlerin mutluluğudur. Mutlu öğretmenler okula daha istekli gelmekte, öğrencileri ile daha fazla ilgilenmekte, eğitim-öğretim faaliyetlerine gönüllü olarak daha fazla emek vermektedir. Okuldaki iklimin olumlu olması öğretmenlerin mutluluğuna pozitif anlamda etki etmektedir. Olumlu iklimin oluşturulmasında yöneticiler ile öğretmenler arasında ve öğretmenlerin kendi aralarında kurdukları işbirliğinin önemli payı bulunmaktadır. İşbirliği okul ikliminin olumlu bir biçime dönüştürülmesinde etkili bir yöntemdir. Bu araştırmada okuldaki işbirlikli iklim ile öğretmenlerin örgütsel mutluluğu arasındaki ilişki kamu okullarında çalışan öğretmenlerin görüşlerine göre incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde çalışılan araştırmanın örneklemini Tekirdağ ili merkezindeki kamuya bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 420 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“kişisel bilgi formu”yla birlikte“İşbirlikçi İklim Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırmada“İşbirlikçi İklim Ölçeği”nin iç tutarlık katsayısı α= 0.96,“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”nin ise iç tutarlık katsayısı α= 0.96 olarak bulunmuştur. Verilerin analizinde dağılımın normalliğini belirleyen Kolmogorov Smirnov testi değerlerine bakılmıştır.“İşbirlikçi İklim Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”nin verileri normal dağılım göstermediği için non-parametrik testlerden Mann-Whitney-U ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Araştırmada sonucunda elde edilen bulgulara göre Kamu okullarında çalışan öğretmenler okuldaki“İşbirlikçi İklim”ile alt boyutları olan“İşbirlikçi Örgüt Kültürü”,“İşbirliğine Yönelik Yönetici Tutumu”,“İşbirliğine Yönelik Öğretmen Tutumu”ve“Zümre İçi İşbirliği”nin“yüksek”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler“Örgütsel mutluluk”un“yüksek”ve alt boyutlarından“Olumsuz Duygular”ve“Potansiyelini Gerçekleştirme”nin“yüksek”,“Olumlu Duygular”ın“orta”düzeyde olduğu görüşündedir. Öğretmenlerden elde edilen verilere göre okuldaki işbirlikçi iklim ile öğretmenlerin örgütsel mutluluğu arasında“orta”ve“pozitif”bir ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak okuldaki işbirlikçi iklim arttıkça öğretmenlerin örgütsel mutluluğu artmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in ailevin the goals of educational institutions is the happiness of teachers. Happy teachers come to school more willingly, care more about their students, and give more effort to educational activities voluntarily. The positive climate in the school has a positive effect on the happiness of the teachers. Collaboration between administrators and teachers and among teachers has an important role in creating a positive limite. Collaboration is an effective method in transforming the school climate into a positive one. In this study, the relationship between the cooperative climate in the school and the organizational happiness of the teachers was examined according to the opinions of the teachers working in public schools. The sample of the study, which was studied in the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, consists of 420 teachers working in public kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in the city center of Tekirdağ.“Collaborative Climate Scale”and“Organizational Happiness Scale”were used together with“personal information form”as data collection tools. In this study, the internal consistency coefficient of the“Collaborative Climate Scale”was found to be α= 0.96, and the internal consistency coefficient of the“Organizational Happiness Scale”was found to be α= 0.96. In the analysis of the data, Kolmogorov Smirnov test values, which determine the normality of the distribution, were examined. Since the data of the“Collaborative Climate Scale”and the“Organizational Happiness Scale”did not show normal distribution, the non-parametric Mann-Whitney-U and Kruskal Wallis Tests were used. According to the findings obtained as a result of the research, teachers working in public schools have found that the“collaborative climate”and its sub-dimensions“collaborative organizational culture”,“managerial attitude towards cooperation”,“teacher attitude towards cooperation”and“collaboration within the group”are at“high”levels conclusion has been reached. Teachers are of the opinion that“Negative emotions”and“Realizing one's potential”, which are“high”and sub-dimensions of organizational happiness, are“high”and“Positive emotions”are“moderate”. According to the data obtained from the teachers, there is a“moderate”and“positive”relationship between the collaborative climate in the school and the organizational happiness of the teachers. As a result, as the collaborative climate in the school increases, the organizational happiness of the teachers increases.