Hekimin beyaz önlük giymesinin, kıyafetlerinin ve dış görünüşünün hastanın hekim algısı üzerine etkileri
The effects of the doctor's wearing a white coat, clothing and appearance on the patient's perception of the doctor
  1. Tez No: 786453
  2. Yazar: ADEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Başarılı tıbbi bakım, doktor ve hastası arasında gelişen güvene bağlıdır. İyi hasta-hekim ilişkisinin oluşmasında hastanın ilk izlenimi önemlidir. Bu ilk izlenimde hekimin sözlü veya sözsüz iletişim becerisinin yanı sıra hekimin dış görünüşü, kıyafeti, hijyenik ve bakımlı olmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda hekimlerin beyaz önlüğü, dış görünüşü ve giyim tarzınızın hastalar tarafından nasıl algılandığını ve verilen önemi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışmamız, hastanemiz polikliniklerine başvuran kişiler arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile, güven düzeyi %95, sapma miktarı 0.05 alındığında gerekli örneklem sayısı olan 378 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmıştır. Hastalara, bir erkek ve bir kadın hekimin 7 farklı giyim tarzını gösteren toplam 14 fotoğraftaki hekimleri nasıl algıladıklarına dair sorular soruldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Mutual trust between a doctor and the patient is crucial for successful medical care. The first impression of the patient is important in the formation of a good patient-physician relationship. It is thought that the physician'sappearance, clothing, hygienic and well-groomed appearance, as well as verbal or non-verbal communication skills, are important factors in the development of this first impression. In our study, we aimed to investigate how the white coat, appearance and dressing style of the physicians are perceived by the patients and the importance given by them. MaterialsandMethods: Our cross-sectional and descriptive study was conducted among the people who applied to the outpatient clinics of our hospital, with a face-to-face interview method on the required sample size of 378 people chosen by simple random sampling with a confidence level of 95% and the deviation amount of 0.05. The patients were asked questions about how they perceived the physicians from a total of 14 photographs showing 7 different dressing styles of a male and a female physician.