The effect of ESG practices on firms' financial performance
ESG uygulamalarının firmaların finansal performansına etkisi
- Tez No: 787833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL SEVİLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) uygulamalarının firmaların finansal performansı üzerindeki etkisini incelemektir. 2002-2019 yılları arasında 41 ülkeden yaklaşık 7000 firmayı içeren geniş bir veri seti kullanarak, ESG performansının firmaların finansal başarısını etkileyip etkilemediği test edilmektedir. Firmaların finansal performansı dört bağımlı değişken ile ölçülmüştür; bunlar, Varlık Getirisi, Özsermaye Getiri Oranı, Hisse Başına Kar Oranı ve Piyasa-Defter Değeri Oranıdır. Çalışmada kullanılan ESG verileri Refinitiv ve şirket finansal bilgileri Datastream veritabanlarından toplanmıştır. Çalışmada kullanılan sabit etkiler modeli, 1) tüm örneklem, 2) sektöre göre, 3) gelişmişlik seviyelerine göre, 4) zaman dilimine göre çalıştırılmıştır. Tüm örneklemi içeren çalışma sonuçları ESG birleşik puanının firma finansal performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çevresel bölüm puanı, Hisse Başına Kar Oranı ve Piyasa-Defter Değeri Oranını olumlu etkiler ve sosyal bölüm puanı, Varlık Getirisi, Özsermaye Getiri Oranı ve Piyasa-Defter Değeri Oranı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Kurumsal yöentişim puanının finansal performans üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Öte yandan, sonuçlar farklı alt örneklemlerde değişiklik göstermektedir; bu da, ESG uygulamaları ile finansal performans arasındaki ilişkinin kullandığımız örnekleme göre değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the effect of Environmental, Social, and Governance (ESG) practices on firms' financial performances. Using a sample of approximately 7000 firms across 41 countries from 2002 to 2019, we test whether ESG performance affects the firms' financial success. The financial performance is measured by four dependent variables: Return on Assets (ROA), Return on Equity (ROE), Earnings per Share (EPS), and Market-to-Book Ratio (MTBV). We compile the ESG data from Refinitiv Eikon and financial data from Datastream. The fixed-effects regression models are run for different samples, including 1) full sample, 2) by industry, 3) by development level, and 4) by time period. For the full sample, we report that ESG combined score positively and significantly affects firm financial performance. The environmental pillar score affects EPS and MTBV significantly positive, and social pillar score has positive and significant effect on ROA, ROE and MTBV. We do not report a significant effect of governance pillar score on the financial performance. However, the outcomes vary across different sub-samples, meaning that the relationship between ESG practices and financial performance depends on the sample that we use.