Nesnelerin interneti: Spekülatif tasarım bağlamında nesne netnografi ile bir betimleme
The internet of things: A description with thing netnography in the context of speculative design
- Tez No: 787916
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEKİ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Tez çalışması nesnelerin internetine tasarım disiplinden yaklaşarak ve nesne merkezli paradigma ışığında bir kavrayış sunmaktadır. Nesnelerin interneti her an, her yerde ve görünmez bir biçimde gündelik hayatı kaplayan bilgisayarlar anlamına gelen yaygın teknoloji fikriyle anılmaktadır. Tasarım disiplini açısından değerlendirildiğinde ise bağlamın ön plana çıktığı dönemsel tutumla ilişkilendirilmektedir. Nesnelerin internetini bugün var olan nesneleri üzerinden araştıran tez çalışmasında, netnografi yöntemi nesne merkezli yaklaşımla uyarlanarak kullanılmaktadır. Netnografi yönteminin sağladığı çevrimiçi araştırma ortamı, nesnelerin interneti için başka türlü gözlemlenemeyecek bağlantıları açığa çıkarmaktadır. Aktör ağ teorisi ve nesne merkezli ontolojiye dayanarak ile şekillendirilen netnografi yöntemi, çalışmada Nesne Netnografi olarak isimlendirilmektedir. Belirlenen üç nesne, Philips Hue ampul, robot süpürge ve Ray-Ban Stories gözlük Nesne Netnografi ile araştırılmaktadır. Nesnelerin interneti nesnesinin bağlantılarını ve buna bağlı eylemlerini görünür hale getiren listelemelerden oluşan betimlemeler, onu gündelik hayatın içinde gözlemlemeyi sağlayan görsel verilerin yer aldığı kolaj çalışmaları gibi veri gösterimleri gerçekleştirilmiştir. İncelenen nesnelerin interneti nesnelerinin spekülatif tasarımlar olduğu hipotezinin ortaya atıldığı tez çalışmasında, hipotezin tartışılmasında kullanılmak üzere, spekülatif tasarım için yedi prensip tanımlanmaktadır. Ortaya konulan hipotez üzerinden spekülatif tasarım için tanımlanan prensipler altında yürütülen tartışma, çalışmada, nesnelerin internetinin tasarım disiplini açısından değerlendirilmesini sağlamıştır. Çalışmada uygulanan Nesne Netnografi, nesne merkezli yaklaşımı benimseyen bir tasarım metodolojisi sunmakta ve nesnelerin internetini güncel paradigmanın içinde kavramayı mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to develop a deep understanding of the Internet of Things (IoT) from the industrial design discipline perspective via object-oriented methodologies. In the study, the IoT which emerged with the idea of ubiquitous technology, which means computers that spread to everyday life invisibly, anytime, and anywhere, is associated with the current periodic attitude in modern design history in which the context become prominent. While investigating the IoT through existing objects, thesis research implements netnography as the method by adapting it as an object-oriented methodology. The online research field provided by the netnography reveals otherwise unobservable connections for the IoT. The methodology of the thesis which leans on Actor-Network Theory and Object Oriented Ontology is called Thing Netnography. The three objects being investigated with Thing Netnography are Philips Hue bulb, robot vacuum cleaner, and RayBan Stories glasses. Data representations such as descriptions consisting of listings that make the connections and related actions of the IoT object visible, and collage works containing visual data that enable observing it in daily life were carried out. The thesis poses a hypothesis and performs a discussion as to whether the IoT is speculative. Seven principles for Speculative Design are identified to discuss the hypothesis. The discussion on the hypothesis within the thesis provides a novel evaluation of the IoT in terms of the industrial design discipline. Thing Netnography offers a design methodology that adopts an object-oriented approach, making it possible to provide a holistic insight into the IoT within the current paradigm.