Türkiye'nin Suriye krizi sonrası Avrupa Birliği çerçevesinde göç politikaları
Turkey's migration policies in the framework of the European Union after the Syria crisis
  1. Tez No: 788170
  2. Yazar: FATİH AHMET GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göç ve göçmenlik olgusu küreselleşme ile birlikte dünyanın kronik sorunları arasına girmiştir. Devletler bu kronik sorunun çözümü için çeşitli politikalar üretmiş ve üretilen politikalar ülkeler arası işbirliği, ikili anlaşmalar ile devam etmiştir. Türkiye, Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsünü aldıktan sonra göç ve göçmenlere yönelik politikalarında Avrupa Birliği ile uyumlaştırma çalışmalarına başlamıştır. Bu çalışma ile Avrupa Birliği'nin tarihi ve göç politikaları incelenmiştir. Sonrasında Türkiye'nin göç tarihi ve AB uyum çalışmalarına değinilmiştir. Özellikle 2011 yılında yaşanan Suriye Krizi sonrası Türkiye'nin mevzuat, idari yapılanma ve politikalarında yaşanan gelişmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon immigration and migration has become one of the chronic problems of the world with globalization. States have produced various policies to solve this chronic problem and these policies have continued with cooperation between countries and bilateral agreements. After obtaining the status of a candidate country for the European Union, Turkey started to work on harmonization with the European Union in its policies towards migration and immigrations. İn this study, the history and immigration policies of the European Union were examined. Afterwards, Turkey's migration history and EU harmonization studies are mentioned. Especially after the Syrian crisis in 2011, the developments in Turkey's legislation, administrative structure and policies are included.