Mobil yemek sipariş uygulamalarında müşteri memnuniyetini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting customer satisfaction in mobile food order applications
- Tez No: 788211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BURUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, yüz yüze alışveriş yerini online alışveriş platformlarına bırakmıştır. Hem daha hızlı hem daha zahmetsiz olduğundan müşteriler alışverişin her türlüsü için interneti tercih etmektedir. Günümüzde yemek sektörü içinde mobil uygulamalar ve internet kullanılmaktadır. Çalışmada,“bu kadar çok tercih edilen mobil yemek sipariş uygulamaları müşteriyi yeteri kadar tatmin ediyor mu?”sorusuna cevap aranmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin mobil yemek sipariş uygulamalarında yönelik memnuniyetlerini etkileyen değişkenlerin analiz edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren mobil yemek sipariş uygulamalarının kullanıcılarına kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmış ve veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Oluşturulan yapısal eşitlik modeli AMOS istatistik programı ve araştırmaya ilişkin tanımlayıcı istatistikler ve karşılaştırmalar da SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre mobil yemek sipariş uygulamaları ile müşteri memnuniyeti arasında anlamlı bir etki bulunmuştur. Aynı şekilde araştırmanın diğer değişkeni olan müşteri memnuniyeti ile mobil yemek siparişi üzerinde de olumlu bir etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, face-to-face shopping has been replaced by online shopping platforms. As it is both faster and more effortless, customers prefer the internet for all kinds of shopping. Today, mobile applications and internet are used in the food industry. In the study,“Do mobile food ordering applications, which are so preferred, satisfy the customer enough?”search for an answer to the question. The aim of this study is to analyze the variables that affect consumers' satisfaction with mobile food ordering applications. For this purpose, the users of mobile food ordering applications operating in Turkey were reached with the convenience sampling method and the data were collected with the survey technique. The structural equation model created was analyzed with the AMOS statistical program and the descriptive statistics and comparisons related to the research were analyzed with the SPSS statistical program. According to the results of the research, a significant effect was found between mobile food ordering applications and customer satisfaction. Likewise, a positive effect was found on customer satisfaction and mobile food ordering, which is the other variable of the research.