The meaning of childhood as an active learning process: A parent perspective
Aktif bir öğrenme süreci olarak çocukluğun anlamı: Ebeveyn perspektifi
  1. Tez No: 788241
  2. Yazar: IŞIL ELVERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Psikoloji, Education and Training, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsanın bilişsel gelişimini anlatan bir öğrenme süreci olarak çocukluk, iki ana araştırma konusunu oluşturmaktadır. Birincisi, tarih boyunca düşünsel ve bilimsel çabalara dayanarak kavramsal bir çerçevede değişen çocukluk fikridir. İkincisi, belirli zaman dilimlerinde ve belirli kültürel dinamikler içinde bireylerin kişisel ve çevresel farklılıklar açısından farklılaşan çocukluk deneyimleridir. Bu çalışmanın amacı, önce entelektüel paradigma değişimini analiz ederek ve ardından bunun Türk kültüründeki çeşitli bireysel örnekler üzerindeki deneyimsel karşılıklarını araştırarak, değişen çocukluk fikrinin farklı uygulamalarını analiz etmek için her iki bakış açısını tek bir bakış açısından sentezlemektir. Bu amaçla, kökleri Batı'da gerçekleşen felsefi temellere ve bilimsel çabalara dayanan çocukluk fikrinin düşünsel anlamda dönüşüm sürecini betimlemek için öncelikle bir söylem analizi yapılmaktadır. Sonrasında, analiz edilmiş formel bilgiyle bağlantılı olarak, nedensel-aktif öğrenmenin hem evde hem de okulda nasıl ve hangi koşullarda gerçekleştiğini yorumlamak için katılımcıların, hem çocuk hem de ebeveyn olarak, bireysel deneyimlerine odaklandığım nitel bir çalışma yürütülmektedir. Bu nedenle çalışma, çocukları 0-14 yaş aralığında olan veya devlet okulu, kolej veya alternatif okul gibi farklı okullara giden yetişkin katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırma yapmak için, spesifik nedenlerle çocuk sahibi olmayı planlamayan yetişkin katılımcılar ile de görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Buna göre, bireylerin ve çocuklarının hem geleneksel hem de yenilikçi, pasif ve aktif yönler içerebilecek çeşitli nedensel öğrenme biçimlerini araştırmak için evde ve okulda öğrenme yoluyla nesilden nesile kültürel dönüşüm analiz edilmektedir. Ardından, görüşmelerden elde ettiğim ampirik veriler ve arka plan bilgisi olarak analiz ettiğim felsefi ve bilimsel yaklaşımlardan gelen kanıtlar ışığındaki bulgular ile bilimsel bilgi sentezlenmektedir. Sonuç olarak, sonuç bölümünde, hem yetişkinlerin hem de çocukların nedensel öğrenmelerini etkileşimli ve yapıcı bir şekilde geliştirmek için nasıl bir metodoloji geliştirilebileceğini tartışmak için değerlendirmeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Childhood as a learning process presenting the human cognitive development itself constitutes two main investigation topics. The first is the changing idea of childhood in a conceptual framework based on intellectual and scientific endeavors throughout history. The second is the diverse childhood experiences of individuals in terms of the personal and environmental differences within distinguished cultural dynamics in certain time periods. The aim of this study is to synthesize both angles into one in order to analyze the diverse applications of the changing idea of childhood by first analyzing the intellectual paradigm shift and then investigating its experiential correspondence on various individual instances in Turkish culture. To this end, I first conduct a discourse analysis to describe the transformation process of the idea of childhood in the intellectual sense, which has its roots in philosophical foundations and scientific endeavors that have taken place in the West. Second, in connection with the formal knowledge I analyze, I conduct a qualitative study in which I focus on the individual experiences of the participants to interpret how and in what condition causal-active learning takes place both at home and at school according to their unique stories as both being a child and a parent. For this reason, I have chosen adult participants whose children are in the age range between 0-14 years old, or going to different sorts of schools such as state schools, colleges or alternative schools. In order to make comparisons, I also have chosen adult participants who do not plan to give birth to any children for specific reasons. Accordingly, I analyze the cultural transformation from generation to generation through learning at home and at school in order to search various forms of causal learning of individuals and their children that might contain both traditional and innovational, passive and active layers. Then, I try to synthesize the findings and the scholarly knowledge in the light of the empirical data I have gained through the interviews and the evidence coming from the philosophical and scientific approaches I analyze as background knowledge. As a result, in the conclusion part, I make evaluations to discuss what kind of methodology can be articulated to enhance causal learning of both adults and children in an interactive and constructive sense.