6. sınıf cebir konusunun eğitici çizgi romanlarla öğretiminin motivasyon, başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of teaching 6th grade algebra with educational comics on motivation, achievement and permanence
  1. Tez No: 788484
  2. Yazar: ŞAZİME NUR TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitici çizgi romanların 6. Sınıf öğrencilerinin cebir alt öğrenme alanında motivasyonlarına, başarılarına ve bilgilerin kalıcılığına etkisini incelemektir. Çalışmada nicel metodoloji kapsamında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Kars ili Kağızman ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri ile çalışılmıştır. Araştırmanın evreni 142 kişiden oluşup örneklemi ise 92 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Matematik Motivasyon Ölçeği”ve“Cebir Başarı Testi”kullanılmıştır. Öğretim, deney grubunda araştırmacılar tarafından hazırlanan eğitici çizgi romanlarla; kontrol grubunda ise herhangi bir müdahalede bulunmadan araştırmacının tasarladığı şekilde yürütülmüştür. Uygulama dört hafta boyunca devam etmiştir. Uygulama sonunda deney ve kontrol gruplarına son testler uygulanmıştır. Deneysel işlemden üç ay sonra ise cebir başarı testi kalıcılık testi olarak tekrar uygulanıp çalışma sonlandırılmıştır. Toplanan nicel veriler bağımlı ve bağımsız örneklemler t-testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda deney ve kontrol gruplarında öğrencilerin ön motivasyon-son motivasyon, ön başarı-son başarı ve kalıcılık puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda cebir konusunun öğretiminde eğitici çizgi roman kullanımı öğrencilerin motivasyonlarını arttırmada, başarılarında ve bilgilerin kalıcılılığının sağlanmasında pozitif bir etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of educational comics on the mathematics motivations, achievements and permanence of knowledge of 6th grade students in the field of algebra sub-learning. In the study, quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used within the scope of quantitative methodology. In this direction, the study was conducted with 6th grade students studying in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Kars province Kağızman in the spring term of the 2021-2022 academic year. The universe of the research consists of 142 people and the sample consists of 92 people.“Mathematics Motivation Scale”and“Algebra Achievement Test”was used to collect data in the study. Instruction was carried out with educational comics prepared by the researchers in the experimental group; In the control group, it was carried out as designed by the researcher without any intervention. The application continued for four weeks. At the end of the application, post-tests were applied to the experimental and control groups. Three months after the experimental procedure, the algebra achievement test was reapplied as a permanence test and the study was terminated. The collected quantitative data were analyzed with paired and independent samples t-test. In line with the data obtained, it was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group between the pre motivation-post-motivation, pre achievement-post achievement and permanence scores of the students in the experimental and control groups. In this direction, the use of educational comics in the teaching of algebra has had a positive effect on increasing the motivation of students, their success and ensuring the permanence of knowledge.