The accountability of transnational corporations under international environmental law
Çok uluslu şirketlerin uluslararası çevre hukuku kapsamında sorumluğu
  1. Tez No: 789068
  2. Yazar: FEYZAN OLGUNSOY
  3. Danışmanlar: DR. PANOS MERKOURIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çok uluslu şirketlerin küresel ticaret ve ekonomi alanındaki önemli konumu, dünya çapında ciddi çevresel etkilere neden olmaktadır. İnsan kaynaklı çevre felaketlerin mağdurları, ulusötesi davalardan yararlanarak çare aramaktadırlar. Bununla birlikte, hem ana şirketin hem de bağlı kuruluşların tabi olduğu ulusal mahkemelerin önündeki yargısal ve siyasi engeller, mevcut çevresel düzenlemelerin etkili bir şekilde uygulanmasını engellemektedir. Dolayısıyla, çok uluslu şirketlerin çevresel hesap verebilirliğinin sorgulanması, devletlerin uluslararası sorumluluğuna veya insan hakları davalarına başvurularak uluslararası hukuk alanına kanalize edilmiştir. Ancak bu araçların tatmin edici olmayan bir şekilde uygulanması, etkili hesap verebilirlik mekanizmalarının sağlanmasında yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, çok uluslu şirketlerin uluslararası hukukun öznesi olarak tanınması gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca, yeniden kavramsallaştırılmış uluslararası ilkeler açısından hesap verebilirlikleri için yeni bir model sağlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The significant position of transnational corporations (TNCs) in the field of global trade and economy has triggered severe environmental implications worldwide. Victims of man-made environmental disasters have sought remedies by utilising transnational litigation. Nevertheless, the jurisdictional and political obstacles before the national courts of both parent company and its affiliates have hindered the effective implementation of the existing environmental regulations. Thus, questioning the environmental accountability of TNCs have been channelled to the international law sphere by recourse to the law of state responsibility, civil liability regimes or the human rights litigation. However, the unsatisfactory implementation of the above-mentioned tools falls short of ensuring effective accountability mechanisms. This study points to the need to recognise TNCs as the subjects of international law. It also attempts to provide a new model for their accountability in terms of reconceptualised international principles.