Türkiye'de stratejik göç yönetimi
Strategic migration management in Turkey
  1. Tez No: 789566
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türkiye sahip olduğu coğrafi konum nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir. Türkiye'nin Ortadoğu ve Asya ülkelerinin Avrupa'ya geçiş güzergâhında bulunması kitlesel göçler açısından transit bölge niteliğinde olmasına neden olmuştur. Yakın ülkelerden siyasi, ekonomik ve toplumsal sebepli aldığı kitlesel göçler ile Doğu ve Batı arasındaki köprü konumunda olması göç olgusunu Türkiye'de her dönem çok yönlü ve derin çalışmalar yapılması gereken bir konu haline getirmiştir. Bugünlerde de uluslararası kitlesel göçlerin etkisiyle yabancılara yönelik uygulamaların ve göç yönetimindeki politika ve stratejilerin öneminin artarak devam ettiği görülmektedir. İç göçler açısından da ülkede bölgeler arası kalkınmada ortaya çıkan büyük farklılıklar kırsaldan kente ya da kentten kente yoğun göç hareketlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Türkiye'de artan ve çeşitlenen bu göç hareketlerinin kamu düzenini, demografik yapıyı ve güvenliğini olumsuz etkilemesi göç yönetimi açısından sağlam bir stratejik yönetim anlayışına ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu çalışmamızın amacı: göç yönetiminin ana sorumlularından olan Göç İdaresi Başkanlığının göç sorunlarına dair uyguladığı politika ve stratejileri incelemek; geçmişten bugüne Türkiye'nin uyguladığı göç politikalarında eğitim, sağlık, sosyal, ekonomi ve istihdam alanındaki yaklaşımları ve stratejik planları ele alıp analizler yapmak; sonunda etkin ve planlı bir stratejik göç yönetimine dair öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a strategic importance due to its geographical location. The fact that Turkey is on the transit route of the Middle East and Asian countries to Europe has caused it to be a transit region in terms of mass migrations. The fact that it is a bridge between the East and the West, with the mass migrations from nearby countries for political, economic and social reasons, has made the phenomenon of migration a subject that requires multi-dimensional and deep studies in every period. Nowadays too it is seen that the importance of practices for foreigners and policies and strategies in migration management continues to increase with the effect of international mass migrations. In addition, in terms of internal migration, the great differences in interregional development in the country cause intense migration movements from rural to urban or from city to city. The fact that these increasing and diversifying migration movements in Turkey negatively affect the public order, demographic structure and security shows that a solid strategic management approach is needed in terms of migration management. The purpose of this study is to examine the policies and strategies implemented by the Directorate of Migration Management, which is one of the main responsible unit of migration management, regarding migration problems; To analyse the approaches and strategic plans in the fields of education, health, social, economy and employment in Turkey's immigration policies from past to present; Finally, to offer suggestions for an effective and planned strategic migration management.