Ankara Şehir Hastanesi evde sağlık hizmetleri birimi tarafındantakip edilen tıbbi beslenme tedavisi başlanmış olan hastalarda tıbbi beslenme tedavisine uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance with medical nutritional therapy in patients who started medical nutritional treatment followed by the home health services unit of Ankara City Hospital
- Tez No: 790749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ARIK, DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Malnütrisyon; hastanede, bakım evinde ya da kendi evinde yaşayan yaşlılarda sık görülen ve çoğu zaman geç teşhis edilen, dünya çapında önemli bir sağlık problemi olup erkenden teşhis ve tedavi edildiğinde mortalitede ve morbiditede azalmaya neden olmaktadır. Oral nütrisyonel suplemanlar (ONS) malnütre bireylerde faydalanılacak tedavi yöntemlerindendir. Süreğen hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilmesinde tedavi uyumu çok önemli bir unsurdur. Bu çalışmada evde sağlık hizmetleri birimi tarafından beslenme yetersizliği saptanarak tıbbi beslenme tedavisi başlanan hastaların oral nütrisyonel suplemanlara uyumunu değerlendirmeyi ve uyuma etki eden faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel gözlemsel bir araştırmadır. Ankara Şehir Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından takip edilen, beslenme yetersizliği sebebiyle tıbbi beslenme tedavisi başlanmış olan ve başlangıç üzerinden asgari 1 ay süre geçmiş 141 gönüllü hastaya araştırmacılar tarafından hazırlanmış anket formu sözel olarak telefon görüşmesi ile sorulup verilen yanıtlar anket formuna kaydedilmiştir. Hastanın günde kullandığı kutu sayısı hastaya önerilen kutu sayısına oranlanarak ONS uyumu belirlenmiştir. Uyum oranı ≥%80 ise uyum iyi,
Özet (Çeviri)
Aims: Malnutrition; It is an important worldwide health problem that is frequently seen and often diagnosed late in the elderly living in hospital, nursing home or their own home, and it causes a decrease in mortality and morbidity when diagnosed and treated early. Oral nutritional supplements (ONS) are among the treatment methods to be used in malnourished individuals. Compliance with treatment is a very important element in the successful treatment of chronic diseases. In this study, we aimed to evaluate the compliance with oral nutritional supplements and to examine the factors affecting compliance in patients who were diagnosed with nutritional deficiency and started medical nutrition therapy by the home health services unit. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional observational study. The questionnaire form prepared by the researchers was verbally asked by the researchers, and the answers were recorded in the questionnaire form, to 141 volunteer patients followed by the Ankara City Hospital Home Health Services Unit, for whom medical nutrition therapy was started due to malnutrition, and a minimum of 1 month had passed since the beginning. ONS compliance was determined by proportioning the number of boxes used by the patient per day to the number of boxes recommended to the patient. If the compliance rate was ≥%80, the fit was considered good, and if it was