Matematik öğretmeni adaylarının matematiğe ilişkin sahip olduğu değerlerin ders planlarına yansıması
An investigation about reflections of prospective secondary mathematics teacher's values in mathematics to lesson plans
- Tez No: 790839
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma ile ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının sahip olduğu matematiksel değerler ve bu değerlerin ders planlarına yansımalarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. İncelenen olgunun özünü açıklığa kavuşturmak katılımcıların duygularını, algılarını ve inançlarını yorumlamak, insanların deneyimlerini anlamlandırmak gerektiğinden bu araştırma fenomonoloji araştırma tekniği ile tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları, araştırmanın amacını ulaşmada etkili olacağı ve akademik başarılarında çeşitlilik sağlayacağı düşünülen gönüllülük esasına göre kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile 10 öğretmen adayı şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın verileri öğretmen adaylarının örtük şekilde bulunan değerlerini ortaya çıkarabilmek adına senaryo tipi yarı yapılandırılmış görüşme soruları, görüşme protokolü ve adayların ders tasarlama yönelimlerini saptamak amacıyla oluşturulan 18 ders planı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının sahip oldukları matematiksel değerleri ders planlarına sahip oldukları derecede yansıtamadıkları görülmüştür. Diğer taraftan, öğretmen adaylarının ders planı seçimlerinde matematiğe ilişkin değerlerin boyutlarına çoğunlukla göz önünde bulundurmak isteseler de kazanıma ayrılan ders süresinin kısıtlı olması ve öğrencileri sınava hazırlama telaşının buna engel olacağı düşüncesine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the mathematical values of prospective secondary mathematics teachers and the transfers of these values on the lesson planning. Since it is necessary to clarify the essence of the phenomenon under study, to interpret the emotions, perceptions and beliefs of the participants, to make sense of participant's experiences, this research was designed with the phenomenology research technique. The participants of the research were determined by an easily accessible sampling method on a voluntary basis, which is thought to be effective in achieving the purpose of the research and to provide diversity in their academic achievements. The data of the research were collected from scenario-type semi-structured interviews and 18 lesson plans created in order to determine the course design orientations of the of prospective mathematics teachers. The obtained data were analyzed by using descriptive analysis and content analysis methods together. According to the findings, it has been concluded that the participants are unable to put them into practice their mathematical values to lesson plans to extent that they have and although prospective secondary mathematics teachers mostly want to consider the dimensions of mathematical values in their lesson plan choices, they have the opinion that the insufficient course time allocated to acquisition and the rush to prepare students for the university entrance exam has been prevented this.