Impact of training on the performance of employees in Libyan oil companies
Hizmet içi eğitimin Libya petrol şirketlerinde çalışan performansına etkisi
  1. Tez No: 790991
  2. Yazar: ARWA HASSIN A ALTWILE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Artan üretkenliğin işletmeler için bir ihtiyaç ve bunun da verimli ve etkili eğitime bağlı olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Personel eğitimi ve gelişimi faaliyetleri, kuruluşların büyümesi için personel becerilerinin geliştirilmesi gerektiği fikrine dayanmaktadır. Bu çalışma, hizmet içi eğitimin Libya petrol şirketlerindeki çalışanların becerilerini ve iş performansını ne ölçüde etkilediğini ve bu etkiyi sağlayan eğitimle ilgili önemli faktörleri incelemektedir. En fazla çalışana sahip dört Libya petrol şirketinde 150 kişilik bir örneklem için bir anket uygulanmıştır. İngilizce hizmet içi eğitim ölçeği (Bartlett, 2001, ve Bulut & Çulha, 2010) Arapça'ya çevrilmiş ve Libya'ya adapte edilmiştir. Toplanan veriler çoklu doğrusal regresyon analizi ile analize tabi tutulmuştur. Sonuçlar eğitimle ilgili değişkenlerin çalışanların iş performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu hipotezini desteklemekte ve incelenen petrol şirketlerinde eğitimin çalışan performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkilerinin olduğunu göstermektedir. Hizmet içi eğitim ölçeğinin yedi boyutu arasında Eğitim Motivasyonu, Eğitim Kaynaklı Kişisel Faydalar ve Meslektaş Desteği'nin petrol şirketlerinde çalışan performansı üzerindeki en yüksek etkiye sahip olduğu görülmüştür. Hem özel hem de kamu kuruluşlarının, personel performansı ve verimlilik artışı için kritik rol oynayan bir insan kaynakları fonksiyonu olarak çalışanların eğitiminin önemini anlaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for improved productivity has become universally accepted and that it depends on efficient and effective training. Staff training and development are based on the premise that staff skills need to be improved for organizations to grow. This study examines to what extent the training impacts on the performance and skills of employees in Libyan oil companies, and what are the significant training related factors influencing job performance. A questionnaire based on in-service training scale (Bartlett, 2001, Bulut & Çulha, 2010) adopted to Arabic/Libyan context, is implemented at four Libyan oil companies with the highest number of employees, on a sample of 150 participants. Collected data is analyzed. Multiple linear regression analysis supports the hypothesis that training related variables have positive impact on employees' job performance. The results indicate that there is a statistically significant effect of training on the employee performance in the oil companies, where the three sub dimensions Training motivation, Personal-related benefits of training and Support from Colleagues among the seven dimensions of the in-service training scale has the highest effect on employee performance in oil companies. Therefore, both private and public sector organizations, need to understand the importance of training of employees as a critical role for the HR function to provide job performance and productivity improvement.