10-12 yaş futbol eğitimi alan çocuklara uygulanan 8 haftalık pilates egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk bileşenlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8-week pilates exercises applied to children aged 10-12 on some physical fitness components
- Tez No: 793153
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-12 yaş futbol eğitimi alan çocuklara uygulanan 8 haftalık pilates egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk bileşenlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma ön-test son-test kontrol gruplu bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde futbol eğitimi alan 10-12 yaş çocuklar oluşturmaktadır. Örneklemi ise, MKE Ankaragücü Spor Kulübünde U11 ve U12 takım kategorilerinde 2010 ve 2011 doğumlu, futbol eğitimi alan toplam 40 erkek çocuk oluşturmaktadır. Rastgele yöntemle seçilen ve çalışmaya katılan grup, 20 kişiden oluşan deney (n:20) ve 20 kişiden oluşan kontrol (n:20) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna dahil edilen çocukların sağlık yönünden spor ve egzersiz yapmasında bir sakınca olmaması şartı aranmıştır. Egzersizler haftada 3 gün ve bir oturum 30-35 dk. olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunun rutin futbol antrenmanları devam etmiş ve egzersiz saatlerinde sahada bulunmamaları sağlanmıştır. Çalışmada antropometrik ölçümlerden vücut ağırlığı, boy uzunlukları alınmış ve katılımcıların vücut kitle indeksleri hesaplanmıştır. EUROFIT test bataryası bileşenlerinden; flamingo denge, otur-eriş, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 30sn. mekik çekme testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, 10-12 yaş çocuklara uygulanan 8 haftalık pilates egzersizlerinin, denge, merkez bölge kuvveti ve esneklik parametrelerine olumlu yönde katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine some physical fitness requirements of 8 week pilates exercises applied to children aged 10 to 12 who receive football training. The research is conducted with pre-test post-test control group. The population of the research consists of children aged 10-12 who receive football training in Ankara. The sample, on the other hand, consists of 40 boys in total, who were born in 2010 and 2011 in the U11 and U12 team categories at MKE Ankaragücü Sports Club, and received football training. The group selected randomly and participating in the study was divided into the experimental (n: 20) group consisting of 20 people and the control group (n: 20) consisting of 20 people. It was desired that the children included in the experimental group should not have any difficulties in doing sports and exercise in terms of health. The exercises were performed 3 days a week and in a session of 30-35 minutes. Typical football training of the control group continued and they were prevented from being on the field during exercise hours. In the study, body weight and height were taken from anthropometric measurements and body mass indexes of the participants were calculated. EUROFIT test battery components; flamingo balance, sit-reach, standing long jump, vertical jump, 30 seconds shuttle pull tests were applied. As a result of the research, it can be said that 8 week pilates exercises applied to children aged 10 to 12 contribute positively to balance, core strength and flexibility parameters.