Badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile algıladıkları antrenör liderliği, antrenör – sporcu ilişkisi ve antrenör iletişim becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of relationships between badminton athletes' perfect performance levels in sports and their perceived coach leadership, coach-athlete relationship and coach communication skills
  1. Tez No: 963348
  2. Yazar: BAHAR ZEZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KUL, DOÇ. DR. ERKAN YARIMKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile algıladıkları antrenör liderliği, antrenör sporcu ilişkisi ve antrenör iletişim becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bununla birlikte araştırmada, badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile algıladıkları antrenör liderliği, antrenör sporcu ilişkisi ve antrenör iletişim becerilerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, badminton oynama süresi, spor yapma seviyesi, antrenörün cinsiyeti ve antrenörle çalışma süresi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel ve betimsel tarama yöntemlerine göre dizayn edilen araştırmaya 14-32 yaş aralığındaki 374 aktif badmintoncu katılmıştır. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Sporda Mükemmel Performans Ölçeği, Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri, Spor İçin Liderlik Ölçeği ve Antrenör İletişim Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik paket programdan yararlanılmıştır. Verilerin analiz sürecine, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin belirlenmesi ile başlamıştır. Verilerin normallik değerlendirilmesinde, Kolmogorov-Smirnov testi sonuçları ile Çarpıklık ve Basıklık değerleri dikkate alınmıştır. Araştırma verileri normal dağılım göstermediği için verilerin analizinde parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Ayrıca, Spor İçin Liderlik Ölçeğinin araştırma grubuna uygunluğunu değerlendirmek için Doğrulayıcı Faktör Analizine başvurulmuştur. Badmintoncuların araştırmada kullanılan tüm veri toplama araçlarından elde ettikleri puanların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, badminton oynama süresi, spor yapma seviyesi, antrenörün cinsiyeti ve antrenörle çalışma süresi değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesinde Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H testlerinden yararlanılmıştır. Kruskal-Wallis H testi sonucunda anlamlı çıkan farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu incelemek için ikili gruplar arasında Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Badmintoncuların Sporda Mükemmel Performans Ölçeğinden elde ettikleri puanlar ile Antrenör İletişim Ölçeği, Antrenör Sporcu İlişkisi Envanteri ve Spor İçin Liderlik Ölçeğinden elde ettikleri puanlar arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi için ise Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile antrenör sporcu ilişkisi envanteri geneli ve alt boyutları olan yakınlık ve bağlılık alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında zayıf düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; tamamlayıcılık alt boyutunda ise anlamlı bir ilişki olmadığı; badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile spor için liderlik ölçeği geneli ve alt boyutları olan eğitici ve öğretici davranış, demokratik davranış, otokratik davranış, sosyal davranış ve geribildirim davranışı alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında zayıf düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Buna karşın, badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile antrenör iletişim ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, badmintoncuların algıladıkları antrenör liderliğinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve spor yapma seviyesi değişkenlerine göre, badmintoncuların algıladıkları antrenör iletişim becerilerinin cinsiyet ve badminton oynama süresi değişkenlerine göre ve badmintoncuların algıladıkları antrenör sporcu ilişkisi düzeyinin spor yapma seviyesi değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği açığa çıkarılmıştır. Sonuç olarak, badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile algıladıkları antrenör liderliği ve antrenör sporcu ilişkisi arasında zayıf düzeyde ve negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulurken badmintoncuların sporda mükemmel performans düzeyleri ile algıladıkları antrenör iletişim becerileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between badminton players' perfect performance levels in sports and their perceived coach leadership, coach-athlete relationship and coach communication skills. In addition, the study aimed to examine whether badminton players' perfect performance levels in sports and their perceived coach leadership, coach-athlete relationship and coach communication skills differ according to variables such as gender, age, education level, duration of badminton playing, level of sports playing, gender of the coach and duration of working with the coach. 374 active badminton players between the ages of 14-32 participated in the study designed according to relational and descriptive scanning methods from quantitative research methods. The research data were obtained using the Personal Information Form, Perfect Performance in Sports Scale, Coach-Athlete Relationship Inventory, Leadership Scale for Sports and Coach Communication Scale. SPSS 25.0 statistical package program was used in the analysis of the obtained data. The data analysis process started with determining whether the data showed normal distribution. In the normality assessment of the data, the results of the Kolmogorov-Smirnov test and the Skewness and Kurtosis values were taken into consideration. Since the research data did not show a normal distribution, nonparametric tests were used in the analysis of the data. In addition, Confirmatory Factor Analysis was used to evaluate the suitability of the Leadership Scale for Sports for the research group. In order to determine whether the scores obtained by the badminton players from all data collection tools used in the research differed according to the variables of gender, age, education level, duration of playing badminton, level of doing sports, gender of the coach and duration of working with the coach, the Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H tests were used. In order to examine which groups the significant difference was between as a result of the Kruskal-Wallis H test, the Mann-Whitney U test was performed between the paired groups. In order to determine whether there was a significant relationship between the scores obtained by the badminton players from the Perfect Performance in Sports Scale and the scores obtained from the Coach Communication Scale, the Coach-Athlete Relationship Inventory and the Leadership Scale for Sports, the Spearman Brown Rank Difference Correlation Coefficient was used. According to the findings, it was determined that there was a weak and negative significant relationship between the perfect performance levels of badminton players in sports and the scores they received from the general and sub-dimensions of the coach-athlete relationship inventory, which are closeness, commitment and complementarity; that there was a weak and negative significant relationship between the perfect performance levels of badminton players in sports and the scores they received from the general and sub-dimensions of the leadership scale for sports, which are educational and instructive behavior, democratic behavior, autocratic behavior, social behavior and feedback behavior. On the other hand, it was determined that there was no significant relationship between the perfect performance levels of badminton players in sports and the scores they received from the coach communication scale. In addition, it was revealed that the perceived coach leadership of badminton players differed significantly according to the variables of gender, age, education level and sports playing level, the perceived coach communication skills of badminton players differed significantly according to the variables of gender and badminton playing time, and the perceived coach-athlete relationship level of badminton players differed significantly according to the variable of sports playing level. As a result, it was revealed that there was a weak and negative significant relationship between the perfect performance levels of badminton players in sports and their perceived coach leadership and coach-athlete relationship, while it was seen that there was no significant relationship between the perfect performance levels of badminton players in sports and their perceived coach communication skills.