Evli bireylerde, evlilik doyumunun psikolojik iyi oluş ve affetme davranışıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of marrial satisfaction with psychological wellness and forgiving behavior in married individuals
  1. Tez No: 793353
  2. Yazar: BÜŞRA DEVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Evliliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi hem bireysel hem toplumsal amaçlardan birisidir. Başarılı ve sağlıklı evlilikleri kurmak ve sürdürmek için bireylerin evlilikten aldıkları doyum önemlidir. Bu araştırmanın amacı“Evli bireylerin evlilik doyumu, psikolojik iyi oluş düzeyleri ve affetme davranışları arasında anlamlı ilişkiler var mıdır?”sorusuna cevap aramaktır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü ve evli olan 331 gönüllü yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları: Sosyodemografik bilgi formu, Evlilik doyum ölçeği, Evli kadınlar ve erkekler için psikolojik iyi oluş ölçeği ve Evlilikte bağışlama ölçeği-olay'dır. Hipotezler pearson momentlar çarpım korelasyonu ve çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Alt problemler analiz edilirken ise bağımsız gruplar t-test ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda evli bireylerin evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak affetmenin yardımseverlik alt boyutu evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Karşılık verme/misilleme ve uzaklaşma alt boyutları ise evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Araştırmadaki sınırlılıklar ve gelecek araştırmalar için öneriler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Maintaining a healthy marriage is one of both individual and social goals. Marriage satisfaction is important for individuals to establish and maintain successful and healthy marriages. The goal of this research is to answer to the question“Is there a significant relationship between married individuals' marital satisfaction, psychological well-being levels and forgiveness behaviors?”. In the study, the sample consists of 331 married volunteer adults over the age of 18. Socio-Demographic Information Form, Marriage Satisfaction Scale Psychological Well-Being Scale for Married Women and Men and Marriage Forgiveness Scale-Event were used as data collection tools in the study. The hypotheses were analyzed using pearson moments correlation and multiple regression analysis. independent groups t-test and one way between subjects ANOVA was used while analyzing the sub-problems. As a result of the research, a significant and strong relationship was found between marital satisfaction and psychological well-being levels of married individuals. In addition, the benevolence sub-dimension of forgiveness was found to be positively related to marital satisfaction and psychological well-being. Responding/reprisal and alienation sub-dimensions were found to be negatifly related to marital satisfaction and psychological well-being. Limitations of the research and suggestions for future research are given.