Predicting participant risk profiles in private pension funds using machine learning techniques
Makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak bireysel emeklilik sisteminde katılımcının risk profilinin tahminlenmesi
  1. Tez No: 793574
  2. Yazar: YİĞİT ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bireysel emeklilik sisteminde katılımcılar birikimlerini hangi fona yönlendireceklerine karar vermeden önce isteğe bağlı olarak risk profil değerlendirme anketine katılırlar. Böylece sistem risk profiline uygun fonları katılımcıya önerir. Bireysel emeklilik sistemi içerisinde bu anketi doldurmayan katılımcılar çoğunlukta yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı anketi doldurmayan katılımcıların risk profil seviyelerini, anketi dolduran katılımcıların diğer bilgilerinden yola çıkarak tahmin etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda özel bir emeklilik şirketi ile çalışılarak anketi dolduran ve doldurmayan müşterilerin ortak demografik, finansal ve diğer bilgilerini içeren veri seti üzerinden makine öğrenimi teknikleri kullanılarak model kurulmuştur. Neredeyse dengeli dağılan dört farklı risk kategorisi için uygulanan sınıflandırma algoritmalarında en iyi sonucu XGBoost (F-1 Score: %59, Doğruluk: %60) göstermiştir. Kurulan model hem emeklilik şirketi sistemlerinde hem de müşteri danışmanları tarafından test edilerek yardımcı bir araç olarak kullanabildiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals in the private pension system can voluntarily participate in the risk profile assessment survey before they decide to direct which funds are eligible for their savings. Thus, the system proposes suitable funds in accordance with the result of the questionnaire. Nevertheless, participants who do not fill out this questionnaire are in the majority within the private pension system. The aim of this thesis is to predict the risk profile level of participants who do not fill out the survey by utilizing the information of others ones who have already filled out the survey. In this scope, the model has been built by using machine learning techniques through data including financial, demographics, and other features which belong to the customers who completed or did not complete the questionnaire. It has been shown that the XGBoost algorithm (F! Score: 59%, Accuracy: 60%) which has been applied to four risk categories distributing almost balanced is the best one among the machine learning model for prediction. The built model has proven its usability as a supplementary tool by testing both the private pension company and the fund advisors.